Ogród

Czego unikać w ogrodzie – błędy w urządzaniu ogrodu

Czego unikać w ogrodzie – błędy w urządzaniu ogrodu

Ogród, a przede wszystkim jego wygląd, jest uzależniony od tego, jak zaplanujemy rozstawienie poszczególnych elementów. Największy problem wielu przydomowych terenów zielonych to niestety brak jakiegokolwiek planu, co skutkuje totalnym chaosem. Może nie widać tego aż tak bardzo, jeśli jesteśmy oszczędni w ozdobach i roślinach, ale im więcej pojawia się ich w losowych miejscach, tym wyraźniej widać brak myśli przewodniej. Najczęściej wychodzi to po prostu brzydko, dlatego powinniśmy się tego wystrzegać.

Błędy w urządzaniu ogrodu

Kolejnym sporym problemem, jeśli chodzi o błędy w urządzaniu ogrodu, jest sadzenie roślin bezpośrednio w trawniku. Może nie jest to błąd sam w sobie, ale powinniśmy być z tą praktyką ostrożni. Jej problem polega bowiem na tym, że im więcej roślin, krzewów czy drzewek posadzimy losowo w trawie, tym większym bezguściem będzie to skutkowało. Rośliny po prostu będą zabierały sobie uwagę i w efekcie żadna nie będzie się wyróżniała. Jeśli już sadzić w trawniku, to pojedyncze sztuki, które będą w centrum uwagi.
W wielu wypadkach problemem urządzania ogrodu jest również zbytnie uwielbienie do kostki brukowej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć jakiś ciekawy wzór, który ozdobi nasze podwórko, ale powinniśmy to robić z umiarem. Przede wszystkim nie stawiajmy na totalną dominację kostki, ponieważ rzadko kiedy wygląda to dobrze. Powinniśmy stawiać na równowagę pomiędzy terenami zielonymi i kładzionym kamieniem. Dobrze jest też ograniczyć się do dwóch, góra trzech kolorów kostki.
Jeśli już jesteśmy w temacie przesadzania, to warto wspomnieć, że powinniśmy też mieć umiar w roślinach. Zarówno jeśli chodzi o gatunki, jak i kolory oraz ich ilość. Pamiętajmy, że ilość nie jest równa jakości, a czasem mniej znaczy lepiej. Jeśli zasadzimy w ogrodzie dziesiątki roślin i pomiędzy nimi nie będzie ani trochę przerwy, całość zleje się ze sobą w wielokolorową masę, która w efekcie będzie nijaka. Unikajmy tego i bądźmy oszczędni w swoich projektach ogrodowych, a na pewno zyska na tym estetyka.

Rośliny w ogrodzie

Możemy tutaj wspomnieć również o preferencjach wobec pewnych popularnych roślin. Wielu ludzi kupuje do swoich ogrodów popularne tuje, które stają się główną i czasem jedyną atrakcją podwórka. Jest to spory błąd, który świadczy o braku wyobraźni właściciela ogrodu. Tuje oczywiście możemy wykorzystywać, ale samodzielnie nie uczynią z naszych terenów zielonych pięknych miejsc. Trzeba krajobraz nieco urozmaicić i nie bać się odrobiny eksperymentowania w tym celu.
Jak widzimy, błędów popełnianych w ogrodzie jest naprawdę dużo. Te, które wymieniliśmy, należą do najpopularniejszych, ale można by wymieniać jeszcze dalej. Jednak nie wydaje się to konieczne. Jeśli mamy plan zagospodarowania ogrodu i wszystko sobie dobrze przemyślimy, unikniemy większości problemów. Poza tym zawsze możemy skorzystać z pomocy architekta terenu, który rozplanuje nam wystrój ogródka. Jako specjalista będzie najlepiej wiedział, czego i gdzie użyć, żeby wyciągnąć z naszej działki największą ilość piękna.

Udostępnij