Płytki

Jak wybrać płytki na taras lub balkon?

Jak wybrać płytki na taras lub balkon?

Płytki to najchętniej stosowany na tarasach i balkonach materiał wykończeniowy. Nie tylko świetnie się prezentują, ale przede wszystkim są bardzo wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu. Żeby dobrze spełniały swoją funkcję i długo zachowały estetyczny wygląd, muszą mieć odpowiednią klasę jakości. Jak wybrać odpowiednie płytki na balkon lub taras? Jakiego producenta i którą klasę wybrać? Jak estetycznie dopasować kafle do rodzaju przestrzeni?

Wykończenie tarasu lub balkonu – dlaczego płytki?

Urządzając taras czy remontując balkon, właściciel mieszkania staje przed trudnym wyborem: jaki materiał wykończeniowy wybrać na podłogę? Oferta sklepów budowlanych stale się poszerza, ale niekwestionowanym hitem, jeśli chodzi o tarasy i balkony, wciąż pozostają płytki. Dlaczego? Ten materiał nie ma sobie równych, jeśli chodzi o trwałość, a przy tym bardzo dobrze się prezentuje – wolno się starzeje, jest łatwy w utrzymaniu, nigdy nie wychodzi z mody.

Wybierając materiały wykończeniowe na balkony i tarasy, trzeba pamiętać, że nawet jeśli zadaszone, to wciąż przestrzenie, które znajdują się na zewnątrz. Są więc narażone na częsty kontakt z wilgocią, opadami, zmiennymi temperaturami – od zimowych mrozów, po letnie upały. Wszystkie użyte materiały muszą być wybierane ze świadomością, że nie będą kładzione w suchym, ciepłym miejscu, jakim jest mieszkanie.

Odpowiednio dobrane płytki idealnie nadają się na zewnątrz. Przede wszystkim płytki na taras lub balkon doskonale znoszą zmieniające się temperatury – nie straszne im mrozy i upały. W przeciwieństwie np. do drewna płytki nie zmieniają rozmiaru zależnie od temperatury, nie szczerbią się ani nie pękają. Doskonale reagują również na dużą wilgotność oraz opady. Nie przepuszczają wody ani nie chłoną jej. Wybierając płytki na balkon, nie trzeba martwić się, że po sezonie jesienno-zimowym konieczna będzie ich wymiana lub droga renowacja. Płytki są też łatwe w utrzymaniu – żeby przywrócić im blask, wystarczy wytrzeć je na mokro. Płytki balkonowe to inwestycja na wiele lat, ponieważ ten materiał wykończeniowy bardzo długo zachowuje swój pierwotny wygląd.

Jak wybrać płytki na taras lub balkon?

W sklepach budowlanych dostępne są kafelki w wielu wersjach stylistycznych i kolorystycznych. Nie wszystkie jednak nadają się na zewnątrz. Planując kładzenie ich na zewnątrz, trzeba wybrać te oznaczane jako kafle balkonowe lub tarasowe. Gres dedykowany balkonom jest nie tylko bardziej wytrzymały, ale przede wszystkim mrozoodporny. Ma też bardziej chropowatą powierzchnię, która zapobiegnie poślizgnięciom, kiedy na dworze będzie mokro. Pod żadnym pozorem nie należy kłaść na balkonach czy tarasach płytek przeznaczonych do użytku wewnętrznego – gres może szybko stracić atrakcyjny wygląd, a nawet popękać w zderzeniu z przymrozkami.

Kupując płytki na taras, warto stawiać na najwyższą jakość. Produkt renomowanego producenta będzie nie tylko lepiej się prezentował, ale przede wszystkim będzie trwalszy. Wysokogatunkowe kafle tarasowe będą dobrze znosić spore obciążenie, zmienne temperatury, a także dużą wilgotność. Łatwiej będzie utrzymać je w czystości. Wykańczając balkon, trzeba też pamiętać, że płytki dobrze będą spełniać swoją funkcję tylko w połączeniu ze szczelną, wysokiej klasy fugą.

Kafelki balkonowe – który model będzie najlepszy?

Na dziele płytek balkonowych i tarasowych wybór jest ogromny. Poszczególne modele różnią się grubością, wielkością, stylem. Który wybrać? Wszystko zależy od estetyki, w której wykończony ma zostać wymarzony taras czy balkon. Obecnie możliwości są ogromne – dziś kafle mogą nawet imitować drewno lub beton.

Jeśli balkon ma zostać urządzony w stylu nowoczesnym, świetnym wyborem będą modne duże kafle – dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza te betonowe, kojarzone ze stylem industrialnym lub minimalistycznym. Na balkon lub taras w estetyce skandynawskiej lepszym wyborem będą płytki na balkon lub taras imitujące wybrany gatunek drewna. Wielbiciele oryginalnych rozwiązań wnętrzarskich pokochają wszelkiego typu mozaiki – czy to nowoczesne, geometryczne, czy nawiązujące go tradycyjnej sztuki włoskiej czy portugalskiej.

Udostępnij