Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Ogród

Ogród zimowy na balkonie

Ogród zimowy na balkonie

Czy to nie brzmi pięknie? Któż z nas nie chciałby korzystać z balkonu lub tarasu cały rok? Nie ograniczać się tylko do ciepłych miesięcy. Jest to jak najbardziej możliwe. Ogrody zimowe zwane oranżeriami kiedyś były bardzo modnymi, tak naprawdę przedłużeniami części mieszkalnych.  Dzisiaj powracają do łask. Idealnie sprawdzają się nie tylko przy domach, ale również blokach mieszkalnych. 

Czym jest i jakie funkcje może pełnić oranżeria? 

Jeśli ogród zimowy jest ocieplany, to sprawdza się świetnie do całorocznego wzrostu, chociażby wszystkich tropikalnych roślin i tych ciepłolubnych. Jeśli nie jest, to wtedy zimują w nim rośliny ogrodowe, którym straszny mróz i niskie temperatury. Czy jednak jest to tylko odpowiednie miejsce dla roślin? Otóż nie! Poznaj najważniejsze funkcje, które może pełnić ogród zimowy. 

Oranżerie kojarzą się z odpoczynkiem i błogimi chwilami z filiżanką kawy, czy innego ulubionego napoju. Na samą myśl o nich, widzimy miejsce przytulne i pełne roślin, które pozwala nam obserwować przyrodę i to wszystko, co jest na zewnątrz, bez potrzeby wychodzenia z domu czy mieszkania. Pozwalają na to przeszklone, duże ściany. Nawet deszcz nie jest wtedy przeszkodą. To, jak zaaranżujemy to dodatkowe pomieszczenie, ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Może stać się pokojem relaksu, jeśli postawimy tam leżak, czy wygodny fotel. Idealne miejsce, dla osób lubiących popołudniowe drzemki.  Możemy również wnieść stół, parę krzeseł i zrobić przedłużenie salonu, oraz pomieszczenie do spędzania wieczoru z przyjaciółmi.  Przyjmowanie gości w ocieplanym ogrodzie zimowym jest świetnym przeżyciem, szczególnie w zimowe dni. Niewielki ogród zimowy może być także naszą czytelnią. Kącik z gazetami i książkami w ogrodzie zimowym to idealne miejsce ze względu na duży dostęp naturalnego światła. Jak jeszcze możemy wykorzystać to dodatkowe pomieszczenie? Chociażby chowając tam wszystkie sprzęty, z których nie będziemy korzystać zimnymi miesiącami. A może zechcesz tam urządzić swój gabinet? Pokój gier? Jadalnię dla całej rodziny? Nie ma żadnych przeszkód. 

Jak zamienić zwykły balkon w zaskakujący ogród zimowy? 

Do zrobienia takiego miejsca będziemy potrzebować oczywiście zabudowy. Najłatwiej zrobić to na balkonie, który ma ściany z trzech stron. Wtedy musimy dobudować tylko jedną przeszkloną. Tak zwane Loggie mogą być wbudowane już wcześniej lub dostawione do domu. Możemy je urządzić na pietrze lub dobudować do parteru, na przykład do kuchni. Balkony o innej konstrukcji niż te ograniczone ściankami, musimy zabudować aż z trzech stron, co wiąże się z większym kosztem oraz dokładniejszym planem działania. Chcemy przecież, aby ogród zimowy pełnił swoją funkcję, ale również posiadał walory estetyczne.  Musimy pamiętać o zapewnieniu wentylacji oraz możliwości uchylenia bądź rozsuwania okien. W zależności oczywiście jakie mamy fundusze, nasz ogród może być zrobiony z płyty pleksi albo dużo droższej szyby o podwyższonej odporności na rozbicie. Więcej informacji możemy uzyskać na blogu, gdzie znajdziemy przeróżne ciekawe pomysły i aranżacje. 

 Dodatki, które idealnie sprawdzą się w tym pomieszczeniu? 

  • ciekawe zasłony,
  • różnej wielkości, zdobione donice,
  • lampiony i świece, dzięki którym dodatkowe pomieszczenie zyska nastrój,
  • szafki i półki zrobione z drewnianych palet,
  • różnej wielkości światełka, lampki,
  • figurki ogrodowe z gliny oraz betonu,
  • sztuczna trawa.

Udostępnij