Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Budownictwo

Jak ustalić wartość rynkową nieruchomości?

Jak ustalić wartość rynkową nieruchomości?

Masz nieruchomość, która predysponuje do sprzedaży? Nie wiesz ile możesz wziąć za swoją nieruchomość? Jest to zadanie dla rzeczoznawcy. Właśnie on będzie ustalał takie parametry jak koniunktura rynku: materiałów oraz fachowej pracy nad realizacją projektów nieruchomości. Dobrze jest też wiedzieć coś na temat wartości udzielanych kredytów. Pamiętaj, że klienci również mają swoje upodobania. Cena nie może być zależna tylko od rynku i banku, ale również od pracy włożonej w wystrój wnętrza. O tych wszystkich elementach i więcej dowiesz się z poniższego artykułu.

Ustalanie wartości nieruchomości

Współczesne domy są sprawdzane przez klientów wielokrotnie. Dlatego istotnym czynnikiem uzyskania efektu zadowalającego obie strony transakcji jest odpowiedź na pytanie: Jak ustalić wartość rynkową nieruchomości?  Opłacalność tego zabiegu jest duża, ponieważ może uświadomić potrzebę dokonania remontu domu przed jego sprzedażą. W zależności od celu, który chcesz osiągnąć, musisz liczyć się z koniunkturą rynku. Tego może dokonać tylko rzeczoznawca, a zatem trzeba się do niego wybrać i ustalić termin analizy opartej na metodzie odtworzeniowej. Taka metoda jest opracowana na podstawie materiałów i pracy, które zostały włożone w nieruchomość. Oznacza to, że im ładniej utrzymany dom, tym większa będzie jego cena, ponieważ sugeruje, że co jakiś czas robiony jest remont danej nieruchomości. Trzeba również pamiętać o sferze kredytowej, ponieważ to najczęściej z kredytu korzysta klient, który chce kupić nieruchomość, cena musi więc być dopasowana do rynku, nie tylko określona przez rzeczoznawcę. Taką ustaloną przez niego kwotą możesz manewrować.

Co wpływa na wartość nieruchomości?

Klient jest człowiekiem, a więc ma różnorodne upodobania co do wystroju wnętrza. Często będzie poszukiwał pomieszczeń zaprojektowanych na bazie kwadratu, są to najbardziej drogie ale zarazem pożądane pomieszczenia na rynku, praktycznie w każdym momencie, niezależnie czy panuje kryzys czy nie. Upodobania klienta są związane z umiejętnością stworzenia dobrej atmosfery w konkretnym pomieszczeniu. Zależą więc od umiejętności wizjonerskich. Pamiętaj, że podczas oglądania wnętrza przez klienta możesz mu podpowiadać proponowane zmiany na podstawie tego co mówi o pomieszczeniu. Często uświadomienie klientowi, że może dokonać zmian decyduje o jego chęci zakupu danej nieruchomości. Praca włożona w wystrój wnętrza będzie zwiększała wartość rynkową nieruchomości, możesz dzięki temu zyskać do kilku tysięcy złotych.

Dodatki do poszczególnych pomieszczeń w domu również sprzyjają zwiększeniu kosztów jego zakupu. Dlatego trzeba zadbać o najdrobniejsze szczegóły. Sypialnie wystroić w kolory i materiały przytulne, które pozwolą odpocząć klientowi po ciężkim dniu. Salon wyposażyć w lekką ekstrawagancję – jednak wystrzegaj się przesady i przesytu w dobieraniu nadmiaru dodatków do salonu, musi on być również funkcjonalny. Przedpokój będzie mile widziany z dodatkami typu: kilka szafek, wieszaki na wierzchnie ubrania, lustro – które uczyni przedpokój miejsce bardziej przestronnym. Wszystko to możliwe jest do uzyskania za drobne pieniądze, które zwiększą zadowolenie klienta, a niekiedy również wartości rynkowej nieruchomości. Im bardziej zadowolony klient, tym większą cenę można podać.

Pomoże rzeczoznawca

Zatem wiesz już jak ustalić wartość rynkową nieruchomości. Nie wystarczy do tego rzeczoznawca. Potrzebujesz wiedzieć jeszcze co lubi przyszły klient. Powinieneś znać wartość kredytów udzielanych przez różne banki. Wartość rynkowa nieruchomości wzrośnie również dzięki odpowiedniemu doborowi dodatków do różnych pomieszczeń. Pamiętaj również o tym, że nie każdy lubi przepych i nadmiar rzeczy w pomieszczeniach. Każde pomieszczenie wymaga indywidualnego podejścia do jego wystroju, ponieważ spełnia inną funkcję.

Udostępnij