Wnętrze

Jak zagospodarować mały metraż mieszkania?

Jak zagospodarować mały metraż mieszkania?

Kupując pierwsze mieszkanie, nie od razu stajemy się właścicielami 50 mkw. Często jest to kawalerka przeznaczona tylko dla jednej osoby. Jak praktycznie wykorzystać daną nam przestrzeń, aby nie zagradzać i tak małego już lokalu? Oto kilka praktycznych porad.

Rozkładane meble

Na małym metrażu często wykorzystywane są meble, które pełnią kilka funkcji jednocześnie. Może być to na przykład rozkładany narożnik. W ciągu dnia jest to zwykłe siedzisko, na którym możemy oglądać telewizję, zapraszać znajomych i urządzać sobie wspólne wieczory. W nocy ta gościnna strefa zamienia się w miejsce do spania. Okazuje się, że sypialnia wcale nie jest potrzebna.

Innym rozwiązaniem jest rozkładane łóżko, które w ciągu dnia składamy, podnosząc do pionu i chowając w… ścianie. Nie jest ono widoczne, ponieważ zakrywają je dodatkowo zamontowane drzwiczki.

Na rynku stolarskim dostępne są nowoczesne meble, które zostały zaprojektowane tak, aby odgrywać rolę 3 w 1. Są to na przykład stoliki kawowe, które w dogodnym dla nas momencie mogą zamienić się w ławę lub biurko. Kupujemy jeden mebel, a nie trzy i oszczędzamy miejsca, nie czyniąc mieszkania ciasnym.

Prysznic, czy wanna?

Funkcjonalna i praktyczna łazienka to podstawa w małym mieszkaniu. Wanna zajmuje dużo powierzchni. W kawalerkach raczej zaleca się zainstalowanie kabiny prysznicowej. Tym samym w miejsce wanny możemy wstawić zarówno prysznic, jak i umywalkę. Wybierając pralkę, lepiej wybrać model ładowany z góry.

Pojemniki i pudełka

Na niewielu metrach są one niezbędne, ponieważ pomagają utrzymać porządek. Możemy w nich przechowywać przedmioty, których na co dzień nie używamy, ale mimo wszystko są nam potrzebne. „Bibeloty” trzymane na wierzchu optycznie zmniejszają lokum.

W marketach budowlanych możemy zakupić tekturowe, składane pudła różnej wielkości. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, zatem nie będą wyglądać nieestetycznie. Wręcz przeciwnie, możemy wybrać takie egzemplarze, które idealnie wkomponują się w aranżację naszego wnętrza.
W zależności od osobistych preferencji możemy dokonać zakupu plastikowych, kolorowych pojemników, które są trwalsze od tych papierowych i wizualnie też całkiem ładnie się prezentują.

Wykorzystanie wnęk

W małych mieszkaniach często występują wgłębienia w ścianach. Wprowadzając się, warto pomyśleć o ich wykorzystaniu. Możemy zamontować w nich szafę na ubrania. Dobrym pomysłem jest ustawienie wspomnianych pudeł lub pojemników jedno na drugim i przymocowanie rozsuwanej rolety. Wnękę można potraktować jako biblioteczkę i zawiesić w niej półki na książki.

Opcji jest bardzo wiele, ale na pewno warto zastanowić się nad stworzeniem z niepozornego kącika użytecznej przestrzeni. Jeśli zrobimy to w sposób ciekawy, bazując na własnej kreatywności, może stać się ona ciekawym, dekoracyjnym elementem naszego mieszkania, dodając mu charakteru.

Kawalerka nie musi kojarzyć się z „klitką”, która wywołuje klaustrofobiczne skłonności. Trochę wyobraźni, logicznego myślenia i możemy zamienić ją w wygodne, małe królestwo.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.