Kupując pierwsze mieszkanie, nie od razu stajemy się właścicielami 50 mkw. Często jest to kawalerka przeznaczona tylko dla jednej osoby. Jak praktycznie wykorzystać daną nam przestrzeń, aby nie zagradzać i tak małego już lokalu? Oto kilka praktycznych porad.

Rozkładane meble

Na małym metrażu często wykorzystywane są meble, które pełnią kilka funkcji jednocześnie. Może być to na przykład rozkładany narożnik. W ciągu dnia jest to zwykłe siedzisko, na którym możemy oglądać telewizję, zapraszać znajomych i urządzać sobie wspólne wieczory. W nocy ta gościnna strefa zamienia się w miejsce do spania. Okazuje się, że sypialnia wcale nie jest potrzebna.

Innym rozwiązaniem jest rozkładane łóżko, które w ciągu dnia składamy, podnosząc do pionu i chowając w… ścianie. Nie jest ono widoczne, ponieważ zakrywają je dodatkowo zamontowane drzwiczki.

Na rynku stolarskim dostępne są nowoczesne meble, które zostały zaprojektowane tak, aby odgrywać rolę 3 w 1. Są to na przykład stoliki kawowe, które w dogodnym dla nas momencie mogą zamienić się w ławę lub biurko. Kupujemy jeden mebel, a nie trzy i oszczędzamy miejsca, nie czyniąc mieszkania ciasnym.

Prysznic, czy wanna?

Funkcjonalna i praktyczna łazienka to podstawa w małym mieszkaniu. Wanna zajmuje dużo powierzchni. W kawalerkach raczej zaleca się zainstalowanie kabiny prysznicowej. Tym samym w miejsce wanny możemy wstawić zarówno prysznic, jak i umywalkę. Wybierając pralkę, lepiej wybrać model ładowany z góry.

Pojemniki i pudełka

Na niewielu metrach są one niezbędne, ponieważ pomagają utrzymać porządek. Możemy w nich przechowywać przedmioty, których na co dzień nie używamy, ale mimo wszystko są nam potrzebne. „Bibeloty” trzymane na wierzchu optycznie zmniejszają lokum.

W marketach budowlanych możemy zakupić tekturowe, składane pudła różnej wielkości. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, zatem nie będą wyglądać nieestetycznie. Wręcz przeciwnie, możemy wybrać takie egzemplarze, które idealnie wkomponują się w aranżację naszego wnętrza.
W zależności od osobistych preferencji możemy dokonać zakupu plastikowych, kolorowych pojemników, które są trwalsze od tych papierowych i wizualnie też całkiem ładnie się prezentują.

Wykorzystanie wnęk

W małych mieszkaniach często występują wgłębienia w ścianach. Wprowadzając się, warto pomyśleć o ich wykorzystaniu. Możemy zamontować w nich szafę na ubrania. Dobrym pomysłem jest ustawienie wspomnianych pudeł lub pojemników jedno na drugim i przymocowanie rozsuwanej rolety. Wnękę można potraktować jako biblioteczkę i zawiesić w niej półki na książki.

Opcji jest bardzo wiele, ale na pewno warto zastanowić się nad stworzeniem z niepozornego kącika użytecznej przestrzeni. Jeśli zrobimy to w sposób ciekawy, bazując na własnej kreatywności, może stać się ona ciekawym, dekoracyjnym elementem naszego mieszkania, dodając mu charakteru.

Kawalerka nie musi kojarzyć się z „klitką”, która wywołuje klaustrofobiczne skłonności. Trochę wyobraźni, logicznego myślenia i możemy zamienić ją w wygodne, małe królestwo.