Budownictwo

Współczesny dom jednorodzinny

Współczesny dom jednorodzinny

XXI wiek to czas gigantycznego rozwoju gospodarczego, postępu technologicznego. To również czas, kiedy na dobre w życie społeczeństw na całym świecie wszedł internet. Internet, a co za tym idzie powszechny dostęp do wiedzy przyczynił się do rozwoju świadomości społecznej w krajach rozwiniętych. Również w Polsce, a może właśnie szczególnie w Polsce można odczuć ten rozwój. Warto zaznaczyć, że XXI wiek nastąpił w Polsce nieco ponad 10 lat po zakończeniu okresu komunizmu, okresu gospodarki centralnie planowanej, a więc braku jakiegokolwiek wolnego rynku. Pamiętajmy o tym, że do 1989 roku Polska posiadała można by rzec swego rodzaju „hamulec” gospodarczy, a co za tym idzie również technologicznie zostaliśmy daleko w tyle.

Technologia w budownictwie

Cały ten postęp technologiczny jest również zauważalny w budownictwie. Dawniej wszystkie domy były budowane bardzo podobnie, w dodatku z niskiej jakości materiałów, nie w sposób tutaj nie wspomnieć o eternicie, który wręcz królował swego czasu na dachach polskich domów. Ludzie wtedy jeszcze nie zdawali sobie sprawy z tego, z czego produkowany jest eternit, a do produkcji tej dachówki używany jest przecież azbest, a więc związek rakotwórczy. Poza tym większość domów budowano z niskiej jakości pustaków, również jakość wszelkich instalacji nie powalała na kolana. Wszyscy pamiętają instalacje elektryczne z wystającymi kablami, czy przydomowe szamba, które non stop ulegały awariom. Jednak trzeba również tutaj podkreślić, że wszyscy czujemy pewien sentyment do tamtych czasów. Mimo wszelkich niedoskonałości ludzie również potrafili być szczęśliwi, cieszyć się życiem, żyć chwilą, czerpać radość z każdego momentu swojego życia. Jednak ten „hamulec” gospodarczy i technologiczny, o którym wspomniałem wcześniej powoduje, że nie chcielibyśmy już wracać do tamtych czasów.

Zupełnie inny poziom

W dzisiejszych czasach budownictwo w Polsce stoi na zupełnie innym poziomie. Wynika to nie tylko z tego, że budownictwo ma swój rozkwit tak naprawdę na całym świecie, ale również z tego, że całe nasze życie się zmieniło. Jednym słowem coraz więcej ludzi stać na to, aby ich dom był nowoczesny. Należy również zaznaczyć, że dzisiaj cały proces budowy domu wygląda zupełnie inaczej niż dawniej. Również inni ludzie często stoją za taką budową. Weźmy na przykład architekta, czy dekoratora wnętrz. Ludzie w ogóle chcą, aby budową ich domu zajmowali się specjaliści i słusznie. Ludzie chcą zadbać o to, aby również ich instalacje elektryczne były bezawaryjne, aby ich systemy ogrzewania budynków były nowoczesne. Coraz częściej nie liczy się li tylko funkcjonalność. Na tym samym poziomie rozpatruje się również komfort czy nawet luksus.
Obecnie, coraz modniejsze staje się życie nie w centrum miasta, ale gdzieś na przedmieściach w przytulnym domku jednorodzinnym. Stąd również każdy chce zadbać o to, aby ich dom, w którym będą żyć może nawet przez całe życie, był nie tylko funkcjonalny, lecz również komfortowy i na swój sposób luksusowy. Wynika to z wielu czynników gospodarczych, technologicznych i społecznych. Jednak należy pamiętać, że dom to nie tylko budynek, lecz również kochająca się rodzina.

Udostępnij