Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Budownictwo

Etapy budowy domu krok po kroku

Etapy budowy domu krok po kroku

Budowa domu to złożony i często chaotyczny proces. Łatwo jest zgubić się w tym, jakie kroki należy po kolei wykonać, aby zakończyć ją szybko, pomyślnie i bez zbędnych problemów. Bez odpowiedniego planowania cały proces może się niepotrzebnie przedłużyć, co będzie oznaczało również większe koszty. W takim razie jakie są etapy budowy domu krok po kroku? Od czego trzeba zacząć, żeby w ogóle móc rozpocząć budowę?

Etap 1. Formalności i początki budowy

Zanim w ogóle będziemy mogli rozpocząć jakiekolwiek działania budowlane, konieczne będzie dopilnowanie wszelkiego rodzaju formalności, a przede wszystkim pozyskanie pozwolenia na budowę. Ono z kolei będzie wymagało od nas szeregu innych dokumentów, takich jak mapa sytuacyjno-wysokościowa czy decyzja z Urzędu Miasta o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Z pozwoleniem w dłoni możemy zabezpieczyć teren budowy, a następnie zgłosić się do geodety po wyznaczenie granic nieruchomości. Faktyczną budowę rozpoczniemy od wyrównania działki, co może być bardzo szybkim, ale też uciążliwym procesem – wszystko zależy od warunków w danym miejscu. Kolejnymi krokami będzie wykonanie fundamentów i drenażu, a także piwnicy, jeśli została ona przewidziana w naszym planie.

Etap 2. Najważniejsze podstawy

W drugim etapie zajmować się będziemy przede wszystkim ścianami zewnętrznymi i stropami, a także, jeśli dom jest wielopoziomowy, schodami. Po zakończeniu tego typu prac, kiedy dom będzie już w stanie „szkieletu”, przyjdzie pora na dach: stworzenie więźby i jego pokrycie, a także zadbanie o zamontowanie komina i ewentualnych okien.

Później zajmiemy się uzdatnianiem nieruchomości do zamieszkania przez ludzi, a więc wykonamy niezbędne domowe instalacje: gazowe, elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Należy pamiętać, aby inwestować tylko w wysokiej klasy sieci ciepłownicze preizolowane. Nie warto oszczędzać na dobrej jakości rurach, ponieważ, jeśli okażą się one mało wytrzymałe czy awaryjne, później sporo wydamy na naprawę ewentualnych awarii i spowodowanych przez nie uszkodzeń.

Warto kierować się w stronę producentów z wieloletnim doświadczeniem, którzy mogą pochwalić się dużą ilością zadowolonych klientów. Często rekomendowane i cenione sieci ciepłownicze można znaleźć tutaj: https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/.

Poza montażem niezbędnych instalacji w tym etapie powinniśmy zająć się także oknami i drzwiami zewnętrznymi.

Etap 3. Wykończenie

Etap wykończenia jest najbardziej skomplikowanym, ponieważ wtedy zajmujemy się co prawda elementami mniejszego kalibru, ale znacznie większą ich ilością, co może doprowadzić do chaosu i trudności z wykonaniem wszystkiego na czas. Do prac wykończeniowych należy między innymi ułożenie podłóg i pomalowanie ścian, a także zainstalowanie ogrzewania oraz lamp i gniazdek.

Nie obejdzie się również bez odpowiedniego wykończenia dwóch szczególnie ważnych pomieszczeń, jakimi są łazienka i kuchnia. W tym momencie możemy się również zająć odpowiednim ociepleniem budynku, aczkolwiek jest to etap, który można chwilowo pominąć z braku funduszy, zwłaszcza biorąc pod uwagę łagodne zimy w ostatnich latach.

Etap 4. Ostatnie formalności

Kiedy dom będzie już w zasadzie w stanie gotowym, nie pozostanie nam nic innego, jak zawiadomić o tym fakcie nadzór budowlany. W przeciwnym wypadku nie będziemy mogli legalnie zamieszkać w budynku. Do uzyskania zgody na zamieszkanie od nadzoru budowlanego potrzebny nam będzie szereg dokumentów, między innymi dziennik budowy i świadectwo energetyczne.

Udostępnij