Wybór kolorów do wnętrza jest jednym z ważniejszych etapów jego aranżacji. Za pomocą barw możemy zmienić proporcje pomieszczeń, zaakcentować wybrany fragment, czy też zamaskować niedostatki. O wpływie kolorów na naszą codzienność pisałam wcześniej, teraz zobaczymy, jak oddziałują one na wnętrza.

Jasne kolory, takie jak biały, écru czy beżowy oraz wszelkie barwy pastelowe dobrze odbijają światło, dzięki czemu optycznie powiększają wnętrze i dodają lekkości.
Bardzo modna w ostatnim czasie biel stanowi dobre tło dla ciemniejszych przedmiotów i mebli we wnętrzach klasycznych. Z kolei białe ściany w połączeniu z białą (lub bardzo jasną) podłogą i jasnymi meblami dają wrażenie nowoczesności. Doskonale uzupełniają się poszczególne odcienie bieli i zróżnicowane tekstury. Wnętrze w tonacji monochromatycznej jest subtelne i eleganckie.

Wybierając do pokoju jeden kolor, możemy delikatnie rozjaśniać go lub przyciemniać, otrzymując kilka pastelowych odcieni. W efekcie wystrój wnętrz, utrzymany nadal w jednej tonacji, będzie bardzo spokojny. Urozmaicimy go, akcentując jakąś wnękę lub część pokoju zdecydowanym, nasyconym odcieniem wybranego koloru, lub wprowadzając barwne dodatki (poduszki, zasłony, elementy dekoracyjne). Najbardziej popularne w takich aranżacjach są wszelkie odcienie jasnego beżu po brąz, ale świetnie sprawdzą się także inne barwy.

Połączenie ze sobą kilku kolorów sprawi, że wnętrze stanie się bardziej wyraziste i będzie mocniej przyciągało uwagę. Możemy zdecydować się na barwy pokrewne, czyli kolory sąsiadujące ze sobą na kole barw. Dobrze komponują się wszelkie barwy ziemi np. brązy z oliwką, delikatne zielenie z żółtym. Natomiast barwy kontrastujące dodadzą wnętrzu oryginalności i będą się wzajemnie dopełniały. Sprawdzonym przykładem jest połączenie różnych odcieni fioletu z pistacjową zielenią.
Z kolei mocne i zdecydowane kolory to sposób na nadanie wnętrzom niezwykłego posmaku awangardy. Zestawienie ze sobą czerwieni i zieleni, fioletu z żółtym czy nawet czerni z bielą, wymaga więcej odwagi, ale efekt jest zaskakujący.

Pamiętajmy, wybierając na ściany barwy mocne i ciemne, że optycznie zmniejszają przestrzeń i lepiej sprawdzą w większych pokojach z dużymi oknami i naturalnym światłem.

Zwróćmy jeszcze uwagę na modne w ostatnim czasie szarości. Pokoje utrzymane w takiej chłodnej kolorystyce nie muszą być ponure i monotonne. Szary kolor ścian czy podłóg, czy szare dodatki są gustowne i bardzo eleganckie. Dobrze wyglądają zrównoważone innym, cieplejszym kolorem, np. kością słoniową, czekoladowym brązem. Znakomity efekt osiągniemy też wprowadzając dodatki w czystych mocnych kolorach – np. żółtym, pomarańczowym, czerwonym, czy też niebieskim.