Poradniki

Czy warto zainwestować w zastawę wykonaną z ceramiki? Czym materiał ten wyróżnia się na tle innych?

Czy warto zainwestować w zastawę wykonaną z ceramiki? Czym materiał ten wyróżnia się na tle innych?

Wyroby ceramiczne towarzyszą człowiekowi tak naprawdę od wielu lat. Są one niejako odzwierciedleniem kolejnych pokoleń, a także ukazują, jak duży postęp technologiczny nastał na przestrzeni lat. Tak naprawdę każdemu człowiekowi sprawia odrobinę przyjemności spożywanie pysznej kawy w pięknej filiżance. Wiele osób tworzy z tej czynności rytuał, dlatego warto zadbać o jakość naczyń, w których podajemy te pyszne napoje.

Zastawa stołowa- ceramika czy porcelana?

Porcelana

Pod hasłem naczynia ceramiczne bardzo często kryją się produkty, które zostały wykonane z porcelany. Powszechnie nazywa się je ceramiką, jednak dostrzec można pewne szczegóły, które mają bardzo duże znaczenie. Wyroby ceramiczne dzieli się zasadniczo na porcelanę i porcelit. To bardzo ważna różnica, o której wręcz trzeba powiedzieć, kiedy planuje się zakup nowej zastawy stołowej i chce się postawić na produkty najwyższej jakości. Tradycyjna porcelana zwana jest także białym złotem, a do jej cech charakterystycznych wymienić można  twardość, nieścieralność, wysoką wytrzymałość w porównaniu z innymi surowcami, a także przepuszczalność światła i małą porowatość. Bardzo prostym sposobem sprawdzenia tego, czy mamy do czynienia z wysokiej jakości porcelaną wystarczy test światła. Jeżeli promienie słoneczne po zwróceniu tworzywa w stronę słońca będą przebijać przez strukturę, możemy być pewni, iż mamy do czynienia z najwyższej jakości produktem. 

Wyroby ceramiczne

Wyroby ceramiczne, które goszczą w naszych domach od wielu lat mimo iż wyglądem przypominają prawdziwą porcelanę, są tak naprawdę porcelitem. Należy jednak zaznaczyć, iż jest to także wysokojakościowy materiał, który cechuje się jednak niższą ceną przy zachowaniu innych cech, podobnych do porcelany. Wytwarzany jest zupełnie w taki sam sposób jak porcelana. Ceramika cechuje się także dużą żywotnością i wytrzymałością. Naczynia z porcelitu bardzo często bez trudu można zmywać w zmywarce, co dla wielu osób będzie ważnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na rzecz zakupu naczyń z porcelitu. 

W jaki sposób produkowane są produkty ceramiczne?

Wyroby ceramiczne to nic innego niż uformowane materiały z drobno mielonych ziaren mineralnych. Są one wypalane pod wpływem temperatury nawet tysiąca stopni Celsjusza. Głównym surowcem służącym do wytwarzania przedmiotów tego typu jest glinka iłowa, glina garncarska, kwarc oraz margiel ilasty. Reakcje zachodzące w trakcie wypalania pozytywnie wpływają na żywotność oraz wysoką wytrzymałość produktów ceramicznych, dlatego warto o tym pamiętać. W trakcie wypalania stabilizują się także kolory wzorów umieszczonych na przykład na filiżankach. Szkliwo otrzymuje niepowtarzalny blask. Warto zaznaczyć, że naczynia ceramiczne bardzo często uważane są za bardzo dobry pomysł na prezent. Są to eleganckie rozwiązania, które bez wątpienia zrobią wrażenie na osobie obdarowanej. Szczególnie ciekawą ofertą cieszy się marka Bolesławiec, która od wielu lat stara się tworzyć produkty najwyższej jakości, wpisując się w oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. 

Zalety naczyń ceramicznych

Wśród największych korzyści, jakie płyną z zakupu naczyń z ceramiki, wymienić można przede wszystkim doskonały, elegancki i ponadczasowy wygląd, a także odporność na zarysowania. Naczynia wykonane z ceramiki są także odporne oraz można je bez trudu umieszczać w zmywarce. Ceramika to doskonały pomysł na prezent, na przykład z okazji ślubu, zwłaszcza dla pary, która lubi styl klasyczny, a klimat wiejskiej sielanki nie jest im obcy. W ofercie marki Bolesławiec wymienić można filiżanki ceramiczne, w których codzienne picie kawy może stać się prawdziwym rytuałem. 

Jakie filiżanki do kawy wybrać?

Jak już zostało wspomniane, ceramika to niezwykle szlachetny materiał, który obecnie wykorzystywany jest do tworzenia artystycznych prac, takich jak filiżanki ceramiczne, które na swojej powierzchni mają piękne zdobienia, które kuszą wzrok. Doskonałym przykładem najwyższej jakości ceramiki są przykłady oferowane przez markę ANDY Bolesławiec. Filiżanki oferowane przez tego producenta to produkt polski, który od wielu lat znajduje się w kuchniach wielu rodaków. Dostępne aktualnie warianty wpiszą się w indywidualny styl nawet najbardziej wymagających klientów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę ”ceramika Bolesławiec filiżanki”, aby po chwili przekonać się, jak szeroką ofertę zaplanował dla nas producent. Filiżanki Bolesławiec wykonywane są ręcznie. Na ich strukturze znajdują się kolorowe grafiki odwołujące się do folku i rodzimych tradycji. Wszystko to sprawia, że filiżanki ceramiczne Bolesławiec nadają się jako pomysł na elegancki prezent, ale także pomysł na zastawę w swoim domu, zwłaszcza wtedy kiedy uwielbiamy romantyczny, klasyczny, sielski styl.

Udostępnij