impregnacja płytek i gresu

Płytki są nieodzowną częścią naszych wnętrz. Dobrze dobrane i odpowiednio konserwowane świetnie wyglądają nację należy dobrze zapoznać się z ich strukturą oraz powierzchnią. Jak prawidłowo dbać o płytki? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem. Naprawdę warto.

Różnorodne opinie

Wśród budowlańców oraz w internecie można spotkać wiele różnorodnych opinii na temat impregnacji płytek. Istnieje pewna grupa osób, która zgodnie twierdzi, iż płytki są już dobrze zabezpieczone na etapie ich tworzenia przez producenta, dlatego późniejsza impregnacja jest całkowicie zbędna. Inna grupa, całkowicie jest przeciwna temu poglądowi. Wiele osób uważa, iż płytki, które znajdują się w naszych wnętrzach powinny już na etapie ich położenia być zaimpregnowane przez użytkownika w warunkach domowych i taką czynność należy powtarzać raz na jakiś czas, by zachować ich dobry wygląd oraz cenne właściwości. Jak więc prawidłowo dbać o płytki, które znajdują się w naszych pomieszczeniach?

Właściwa impregnacja płytek

O płytki należy dbać. Jednak sposób ochrony zależy przede wszystkim od tego, z jaką płytką ma użytkownik do czynienia. W sklepach można znaleźć następujące rodzaje płytek: matowe, szkliwione i polerowane.
Płytki te cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Dlatego też, warto, by już na etapie zakupu dowiedzieć się, jak i w jaki sposób prawidłowo o nie zadbać.

Otóż, płytki matowe jak najbardziej należy impregnować. Przyczynia się to do zmniejszenia zarysowań i wytarcia ich. W związku z tym, iż są to płytki o wyjątkowej strukturze, dlatego też impregnacja powinna odbyć się specjalnie przeznaczonymi do tego rodzaju płytek środkami. Wiele z nas w salonach, kuchniach czy łazienkach stawia na płytki szkliwione, które struktura przypominają szybę. Takie płytki nie wymagają impregnatów, gdyż położenie takiego preparatu na śliską powierzchnię sprawi, iż pojawi się na niej tłusta plama, którą cieką będzie zmyć. W przypadku takich płytek należy zadbać natomiast o właściwą pielęgnację czyli regularne mycie odpowiednimi środkami.

Płytki gresowe polerowane z kolei, wymagają częstej impregnacji by zachować swój wygląd. Posiadają połyskliwa powierzchnię, która powinna być odpowiednio zabezpieczona. W związku z tym, iż brud szybko wnika w ich strukturę, warto dokonać takiego zabiegu zaraz po ich położeniu. Impregnacja gresu powinna być w miarę częsta. Tylko tak zadbane płytki będą pięknie prezentować się na każdej powierzchni, niezależnie od pomieszczenia a ich wygląd pozostanie niezmienny nawet przez wiele lat.

Jak prawidłowo impregnować powierzchnię ?

Na etapie zakupów warto zapytać się fachowców z jakimi płytami mamy do czynienia, jaka jest ich struktura oraz jak powinna wyglądać prawidłowa ich pielęgnacja. Jeżeni nie chcemy mieć porysowanych, brudnych, posklejanych i wytartych płytek, warto zainwestować raz na jakiś czas w odpowiednie impregnaty służące do powierzchni, którą posiadamy. Prawidłowa impregnacja daje rezultaty szczególnie po długim czasie. Z biegiem lat bowiem, płytki, których użytkownik nie dba o prawidłową ochronę – przestają być ozdobą pomieszczenia. Jak namawiają magazyny wnętrzarskie oraz fachowcy, warto regularnie nakładać impregnat na powierzchnię, np. 2 – 3 razy do roku.

Codzienna impregnacja płytek

Oprócz właściwej i regularnej impregnacji płytek, należy również zwrócić uwagę na prawidłową pielęgnację powierzchni, którą posiadamy. Płytki szybko się brudzą, dlatego prawidłowe dbanie o nie to podstawa. Regularne czyszczenie brudu, zacieków oraz usuwanie elementów, które przyklejają się do płytek również ma wpływ na jej długoletni wygląd i właściwości. Warto stosować do tego odpowiednie preparaty, które nie będą zaburzać naturalnych struktur płytek tylko czyścic jej powierzchnię. Wiele osób zgodnie twierdzi, iż najodpowiedniejszym środkiem jest woda wraz z kilkoma kroplami preparatu dobranego do płytek, które posiadamy. W zależności od rodzaju posiadanych płytek, można je również polerować na sucho by osiągnąć jeszcze piękniejszy wygląd.