Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Budownictwo

Płytki do salonu – Gres lub terakota na podłogę

Płytki do salonu – Gres lub terakota na podłogę

Sposób wykończenia podłogi w domu zawsze wymaga szczególnego przemyślenia. Po pierwsze chodzi o wizualny aspekt – podłoga w kuchni lub w salonie powinna wyglądać doskonale, być elementem dekoracyjnym, dzięki któremu wnętrze zyskuje na atrakcyjności. Dobrze, by w łatwy sposób można było utrzymać ją w czystości, a metody pielęgnacji nie były zbyt skomplikowane. Funkcjonalność jest zatem kolejnym ważnym aspektem. Nie można zapomnieć również o wytrzymałości i odporności na uszkodzenia – remont podłogi to nie tylko duży wydatek, ale również spore utrudnienia dla funkcjonowania rodziny w domu. Jednym słowem podłoga na lata, odporna na zarysowania, to zdecydowanie dobry wybór. Jaki sposób wykończenia podłogi w salonie lub kuchni połączy te wszystkie wymagania? Odpowiedzią będą płytki do salonu, takie jak gres lub terakota.

Płytki do salonu – gres imitujący drewno

w salonie to coraz częstszy wybór Polaków urządzających swoje mieszkania czy domy. Można zastosować je na całej podłodze w salonie połączonym z kuchnią, dzięki czemu wnętrze będzie wyglądało na bardziej przestronne. Niestety inny materiał wykończeniowy na podłodze w części kuchennej salonu, bardzo często wizualnie pomniejsza przestrzeń. Jeżeli natomiast zastosuje się na przykład gres imitujący drewno, ułożony w jodełkę tak jak parkiet, całe pomieszczenie bardzo zyska na atrakcyjności. Taki gres wygląda praktycznie, jak drewno, zdecydowanie jednak jest bardziej ekonomicznym wyborem, nie wymagającym tak wielu prac jak drewno (pielęgnacji i konserwacji).

Stylowy efekt wizualny, zdecydowanie mniejszym kosztem – to właśnie daje zastosowanie gresu imitującego drewno w salonie. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju płytki występują w różnej kolorystyce, a zatem gres do salonu może imitować różne gatunki drewna. Można wybrać odcienie chłodne lub ciepłe, idealnie komponując podłogę pod planowaną zabudowę kuchni czy salonu. Gres jest niezwykle wytrzymałym materiałem, dlatego też płytki gresowe imitujące drewno z pewnością będą bardziej trwałe niż klasyczna drewniana podłoga.

Gres szary lub biały na podłogę w salonie

płytkami gresowymi imitującymi drewno, do salonu z pewnością można polecić również gres w kolorze szarym lub białym. Takie klasyczne duże kwadratowe płyty od wielu lat są popularne w polskich domach, bo pozwalają osiągnąć niezwykle elegancki efekt wizualny. Świetnie pasują do domu czy mieszkania urządzonych w stylu glamour, ale również w stylu skandynawskim lub nowoczesnym.

Jeżeli płytki gresowe położone są bez fug, powierzchnia podłogi wygląda niezwykle jednolicie, a połączenia pomiędzy poszczególnymi płytkami są praktycznie niewidoczne. Dzięki temu uzyskuje się tak modny efekt betonowej podłogi, albo białej podłogi pokrytej żywicą epoksydowaną, jednak zdecydowanie mniejszym kosztem. Ponownie czynnik finansowy łączy się tutaj zatem z wizualnym, plasując gres jako jeden z doskonałych materiałów do wykończenia podłogi w salonie. Biały, szary lub beżowy gres to doskonały wybór na podłogę to również do innych części domu. Ujednolicenie podłogi bardzo pozytywnie wpływa na osiągnięcie efektu spójności w wystroju całego domu. Dzięki temu przestrzeń wygląda bardziej harmonijnie.

Terakota do salonu

Drugi sposób wykończenia podłogi w salonie za pomocą płytek to położenie terakoty. Terakota jest również niezwykle wytrzymałym materiałem, który może być stosowany do wyłożenia podłogi również na zewnątrz domu, na przykład na tarasie. Zatem z powodzeniem można terakotę stosować również wewnątrz. Wybór tego rodzaju płytek jest również niezwykle szeroki, a jedną z najbardziej klasycznych pozycji jest klasyczna terakota w kolorze palonej cegły. Właśnie w taki sposób można wykończyć podłogę na przykład w mieszkaniach czy domach inspirowanych stylem śródziemnomorskim oraz rustykalnym. Naturalnie wyglądająca podłoga może być też położona na przykład na balkonie lub tarasie – dzięki temu osiągnie się doskonały efekt wizualnej ciągłości z salonem, co znowu bardzo pozytywnie wpłynie na optyczne powiększenie tej przestrzeni.

Udostępnij