Ogród

Sposoby na zwalczanie szkodników w ogrodzie

Sposoby na zwalczanie szkodników w ogrodzie

Zwalczanie szkodników w ogrodzie to dużo częściej wojna niż bitwa. Dobrze jest zawsze o tym pamiętać, bez względu na to, jak duży nasz ogród jest i jak bardzo jesteśmy zaangażowani w opiekę nad nim. Dobrze jest też być zawsze na to przygotowanym, a najlepiej – być zawsze o pół kroku przed szkodnikami, które mogą nasz ogród i wszystkie nasze włożone w niego wieloletnie wysiłki bardzo szybko doszczętnie zniweczyć.

Zwalczanie szkodników w ogrodzie

Zaczynając od samego organizowania ogrodu – już na samym początku pomyślcie o profilaktyce, o tym, co można by zrobić, aby uniknąć przyszłych problemów ze szkodnikami. Odpowiednie nasadzenia, na przykład z uwzględnieniem czosnku lub aksamitek, których szkodniki nie lubią, przeznaczenie takich miejsc na klomby, które można otoczyć wkopaną siatką i kontrola terenu to podstawa świadomego ogrodnictwa, chociażby tylko hobbystycznego.
Jeżeli zaś ogród jest już zaatakowany przez szkodniki, to wtedy też najpierw należy pomyśleć, a dopiero potem działać.
Najważniejsze w skutecznym zwalczaniu szkodników w ogrodzie jest właściwe rozpoznanie szkodnika. Oczywiście nieestetyczne kopce kretów rozpoznamy bez trudu, niestety zdarza się to bardzo często – piękny, przycięty i wygrabiony trawnik, a na nim większe i mniejsze kopczyki, które już na długo pozostaną ciemną, bolącą oczy, plamą. Także obecność ślimaków jest dość łatwa do zdiagnozowania. Czasami widzimy tylko wyrządzone przez niego szkody, bo z kolei nornice mogą tylko podgryzać korzenie naszych nasadzeń. Także mszyce często odkrywamy dopiero gdy obserwujemy bacznie całą roślinę.

Specjalistyczne sklepy

A gdy już zdamy sobie sprawę z obecności szkodników w ogrodzie, wtedy trzeba działać bez zwłoki i bez wahania. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami zdiagnozować choroby czy odstraszyć szkodnika to na szczęście mamy wiele możliwości aby taką pomoc uzyskać. Istnieją świetnie zorganizowane specjalistyczne sklepy, gdzie każda nasza wątpliwość dotycząca zdrowia ogrodu i kondycji poszczególnych roślin zostanie potraktowana poważnie i gdzie dostaniemy właściwy specyfik do walki ze szkodnikami. Pożyteczne też na pewno będą uwagi czy informacje jak dokładnie postępować z daną substancją, gdyż zwalczanie szkodników w ogrodzie wymaga czasami precyzyjności w dawkowaniu i przestrzeganiu wielu reguł dotyczących czasu aplikacji. Często są do naszej dyspozycji takie rozwiązania, których samemu nie można by zrealizować – zwalczanie szkodników w ogrodzie to także specjalne odstraszacze dźwiękowe i zapachowe (niektóre gatunki tak nielubianych przez nas szkodników są pod ochroną, więc walka z nimi polegać będzie na trzymaniu ich jak najdalej od ogrodu), pułapki, koszyczki na cebulki kwiatowe, siatki ochraniające, i wiele innych.
Jeżeli zaś jesteśmy już zaprawieni w bojach w zwalczaniu szkodników w ogrodzie, wtedy już będzie można samodzielnie podejmować decyzje o tym jak będziemy toczyć tę walkę.
W obu wypadkach trzeba wykazać się przy tym olbrzymią cierpliwością, bo niektóre metody, gdzie indziej świetnie się sprawdzające, u nas nie będą przynosić równie świetnych efektów. Ważne jest jednak próbować i się nie zniechęcać, bo choć samo zwalczanie szkodników w ogrodzie może wymagać od nas nieco wysiłku to jednak wygrana jest nie tylko możliwa, ale i niesłychanie satysfakcjonująca – piękny ogród tylko dla nas i dokładnie taki, jaki chcemy.

Udostępnij