Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Budownictwo

Płytki elewacyjne – trwałe pokrycie ścian

Płytki elewacyjne – trwałe pokrycie ścian

Wielkimi krokami zbliża się wiosna czyli czas, kiedy ponownie rozpoczną się prace budowlane przy domach, a także różnego rodzaju remonty i modernizacje. Z pewnością dla wielu osób będzie to okres wyboru elewacji domu. Spośród wielu różnych możliwości na pewno warto rozważyć położenie płytek na elewacji. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet, od tych czysto wizualnych, po te związane z wytrzymałością i funkcjonalnością.

Płytki elewacyjne zewnętrzne – co warto wiedzieć?

Płytki elewacyjne zewnętrzne to doskonały wybór dla osób chcących uzyskać niebanalny efekt wykończenia własnego domu. Imitujące drewno, cegłę lub kamień wyglądają fantastycznie, wyłożone na przykład wokół okien, lub całościowo, na którejś ze ścian domu. Sposobów wykończenia elewacji za ich pomocą jest naprawdę mnóstwo, można zatem zastosować je bardziej jako element dekoracyjny, lub użyć ich do całościowego wykończenia elewacji. Wszystko zależy od możliwości finansowych i kwoty przeznaczonej na ten cel, ale też od własnej pomysłowości i koncepcji. Kafelki elewacyjne produkowane są bowiem w różnych wzorach, wielkościach i kolorach, zdecydowanie jest zatem wśród czego wybierać.

Płytki mogą mieć na przykład odcień cegły – doskonale imitują cegłę, od tej prawdziwej są jednak zdecydowanie cieńsze i lżejsze, dzięki czemu mają znacznie szersze możliwości zastosowania. Płytki gresowe mogą mieć kolor porcelany, mogą imitować kamień, wtedy mają kolorystykę pastelową, utrzymaną w różnych odcieniach szarości. To niezwykle trwały materiał do wykończenia fasady domu, dlatego też raz położone, w doskonałym stanie przetrwają przez lata. Należy pielęgnować je w sposób wskazany przez producenta, a owa pielęgnacja to tak naprawdę głównie mycie. Czasami jednak elewację trzeba również impregnować, albo chronić środkami przeciw rozwijającej się pleśni i grzybom.

Odpowiedni dobór płytek elewacyjnych do bryły budynku

elewacyjne układa się głównie w celach dekoracyjnych. Oczywiście chronią one budynek na przykład przed zawilgocenia, co jest ich niewątpliwą zaletą, jednak to właśnie względy estetyczne są tutaj najważniejsze. Na szczęście wybór odpowiednich płytek do projektu budynku nie stanowi większego problemu – płytki elewacyjne występują w różnych kolorach oraz stylach, dzięki czemu domu może mieć charakter bardziej nowoczesny i industrialnym, bardziej rustykalny i wiejski, utrzymany w stylu śródziemnomorski, oraz wielu innych. Poza tym różnego rodzaju płytki elewacyjne mogą służyć również do dekorowania przestrzeni takich jak na przykład tarasy i balkony, dzięki czemu to właśnie te strefy relaksu i spokoju zyskają wyjątkowy charakter.

Jak układać płytki elewacyjne zewnętrzne?

Czy układanie płytek elewacyjnych zewnętrznych jest kłopotliwe? Zdecydowanie nie. Tak naprawdę klei się je bardzo prosto. Trzeba pamiętać jedynie o kilku ważnych zasadach, które dotyczą między innymi doboru odpowiedniego kleju. Musi być przystosowany do warunków panujących na zewnątrz domu. W przypadku układania płytek elewacyjnych na nowo wybudowanym domu, trzeba również pamiętać o konieczności odczekania pewnego czasu, zanim przystąpi się do tego etapu prac. Mowa tutaj o około trzech miesiącach, w czasie których może dojść do kurczenia się betonu na nowo wybudowanych ścianach.

Na jakich rodzajach ścian można stosować płytki elewacyjne?

Można przyklejać je na ściany wykończone tynkiem cementowo – wapiennym, betonem lub żelbetem. Najważniejszy jest dobór odpowiedniego kleju. Po pierwsze musi utrzymać stosunkowo ciężką płytkę, a po drugie – poradzić sobie z odkształceniami płytek powstałymi pod wpływem warunków atmosferycznych. Klej do tego rodzaju płytek powinien być zatem mrozoodporna, a także elastyczny. Płytki najlepiej jest przyklejać metodą tak zwanego podwójnego smarowania. Na czym to polega? To po prostu nałożenie odpowiedniej ilości kleju zarówno na samą płytkę, jak też na podłoże czyli ścianę. Dzięki temu płytki cokołowe będą trzymały się zdecydowanie lepiej, bo uniknie się pustych przestrzeni, które nie zostały pokryte klejem.

Udostępnij