Szafa jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu. Dzięki niej można uporządkować liczne ubrania, pościel, koce, a także wiele różnych przedmiotów, których nie chce się pokazywać osobom wchodzącym do domu. Pojemna szafa jest również stylowym elementem wnętrza, zwłaszcza gdy jest wykonana z drewna. Sprawdź, jak można ją odnowić, by prezentowała się jeszcze lepiej.

  1. Szafy drewniane – zalety
  2. Odnawianie szafy drewnianej

Szafy drewniane są ponadczasowym elementem aranżacji wnętrz. Znakomicie prezentują się w sypialniach, na korytarzach, a nawet w salonach. Dzięki nim ma się sporo miejsca do przechowywania, a w domu panuje ład i porządek. Niestety, szafa drewniana, jak każdy inny mebel, z czasem traci swój urok. Jak można ją odnowić? Wystarczy sięgnąć po farby do drewna, które znajdzie się w wielu sklepach budowlanych.

Szafy drewniane – zalety

Szafy drewniane są trwałe i solidne. Meble wykonane z naturalnego drewna są niepodatne na uszkodzenia mechaniczne, wytrzymałe na duże obciążenia oraz odporne na przebarwienia. Drewno po odpowiednim zabezpieczeniu lakierem lub farbą jest odporne również na wodę. Dzięki temu służy niezawodnie przez długie lata. 

Co ważne, szafy drewniane prezentują się stylowo pomimo upływu czasu. Drewno jest ponadczasowe, dlatego można je wykorzystać w wielu różnych aranżacjach. Dodatkowo, gdy szafa straci swój urok z powodu upływu czasu, można poddać ją łatwej renowacji. Jak to zrobić?

Odnawianie szafy drewnianej

Aby odnowić szafę drewnianą, wystarczy pomalować ją farbą w wybranym kolorze. Prace rozpoczyna się od usunięcia z mebla odprysków farby, lakieru i ewentualnych zarysowań za pomocą papieru ściernego. Po wyszlifowaniu drewna szafę powinno się odtłuścić za pomocą specjalnego preparatu lub zwykłego detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Na tak przygotowaną powierzchnię nakłada się farbę. Pierwsza warstwa farby może nieco spływać i słabo pokrywać szafę, jednak nie powinno się tym zniechęcać. Po nałożeniu 3-4 warstw farby mebel uzyska pożądany, równomierny kolor.

Pomalowane drewno można dodatkowo ozdobić na dwa sposoby. Za pomocą szablonów na szafie można namalować różne wzory – szczególnie dobrze prezentują się motywy wykonane za pomocą srebrnej, złotej lub metalicznej farby. Jeśli chce się uzyskać efekt vintage lub nawiązać do stylu prowansalskiego, pomalowaną szafę przeciera się za pomocą gąbki z drobnoziarnistym papierem ściernym. Na warstwie farby powstają stylowe przetarcia, które prezentują się elegancko i jednocześnie w żaden sposób nie zmniejszają właściwości ochronnych preparatu nałożonego na drewno.