Płytki

Płytki wielkoformatowe – jak wybrać i gdzie będą świetnie wyglądały?

Płytki wielkoformatowe – jak wybrać i gdzie będą świetnie wyglądały?

Płytki wielkoformatowe szturmem wkroczyły do naszych mieszkań. Nie ma się czemu dziwić! Efekt jest wyjątkowy, gdy płytki o rozmiarze XXL zdobią podłogi korytarzy, łazienek czy kuchni. Co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyborze dużych płytek?

Płytki wielkoformatowe – czyli jakie?

Jeszcze do niedawna mianem płytek wielkoformatowych nazywane były wszystkie kafelki, których chociaż jeden bok był dłuższy niż 30 cm. Dziś płytki wielkoformatowe mogą mieć nawet 3 metry długości. Oczywiście takie metraże są używane niezwykle rzadko, ale jeżeli jest taka potrzeba inwestor może znaleźć nawet tak duże kafelki.

Płytki wielkoformatowe mają przeważnie 60 x 60 cm lub 120 x 60 cm. Warto jednak pamiętać, że płytki o wymiarach 45 x 45 cm również można określić jako wielkoformatowe.

Dlaczego warto wybrać płytki XXL?

Płytki wielkoformatowe wyglądają niezwykle ekskluzywnie. Przy ich pomocy można wykreować bardzo eleganckie wnętrze. Dużą zaletą płytek w większym rozmiarze jest możliwość stworzenia jednolitych powierzchni, które nie są poprzecinane fugami, tak jak w przypadku płytek o standardowych wymiarach.

Układając płytki wielkoformatowe warto wybrać fugi w kolorze jak najbardziej zbliżonym do barwy kafli. Dzięki temu powierzchnia będzie spójna. Ma to również pozytywny wpływ na odbiór mniejszych pomieszczeń, które dzięki jednolitej podłodze wyglądają na większe, niż są w rzeczywistości.

Warto również pamiętać, że wykorzystując płytki XXL można stworzyć bardzo interesujące kompozycja barwne, które będą jedyne w swoim rodzaju. Jednolita podłoga nie jest jedynym rozwiązaniem przy układaniu płytek w dużych rozmiarach. Wykorzystując kafle o kontrastowej kolorystyce można stworzyć niebanalne podłogi.

Warto również pamiętać, że podłoga, na której znajdują się kafelki XXL jest łatwa do utrzymania w czystości. Fugi to zazwyczaj miejsca, w których gromadzą się zanieczyszczenia, które trudno usunąć. W przypadku płytek wielkoformatowych ilość fug jest ograniczona do minimum, dzięki temu sprzątanie zajmuje dużo mniej czasu.

W jakich pomieszczeniach płytki wielkoformatowe będą wyglądały idealnie?

Jeszcze do niedawna architekci wnętrz przekonywali nas, że płytki wielkoformatowe nadają się wyłącznie do dużych i przestronnych pomieszczeń. Nie do końca jest to zgodne z rzeczywistością.

Wybierając płytki XXL do małej łazienki należy zwrócić uwagę, by wzór był ułożony tak, by jak najmniej kafli było ciętych. Układanie dużych kafli, które zostaną skrócone mija się z celem, a dodatkowo optycznie zmniejszy powierzchnię.

Koniecznie należy pamiętać, by kafelki wielkoformatowe do mniejszych pomieszczeń były wyłącznie w jasnych kolorach. Ciemne barwy będą przytłaczające.

Układanie dużych kafli w większych pomieszczeniach jest dużo łatwiejsze. Trzeba jednak pamiętać, by tu również zachować symetrię. Z każdej strony kafle powinny być ucięte tak samo. Dzięki temu pomieszczenie będzie wyglądało spójnie i harmonijnie.

Płytki wielkoformatowe są niezwykle eleganckie. Pozwalają stworzyć pomieszczenia, które zachwycą swoim wyglądem. Trzeba jednak pamiętać o kilku wcześniej podanych zasadach, by ich wygląd był elegancki.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.