Poradniki

Taśmy ostrzegawcze – jakie można spotkać i do czego ich używać?

Taśmy ostrzegawcze – jakie można spotkać i do czego ich używać?

Informowanie o zagrożeniach w danym miejscu czy wytyczanie jakichś terenów nie musi wiązać się z angażowaniem do tego skomplikowanej infrastruktury. Czasami wystarczy skorzystanie z relatywnie prostych i tanich środków, a jednym z nich jest taśma ostrzegawcza. Tak się składa, że rozwiązania te są niedrogie, łatwo dostępne, a ich wykorzystanie nie sprawi problemu w zasadzie nikomu. Jednocześnie sam temat taśm ostrzegawczych okazuje się dużo bardziej złożony niż można by sądzić. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że kupować można taśmy w różnych kolorach. Choć niekoniecznie obowiązują bardzo ścisłe wymogi odnośnie ich stosowania, to przyjęło się, że niektóre nadają się do pewnych celów bardziej niż pozostałe. Mając tę wiedzę, można sięgnąć po taki wariant oznaczenia, który będzie najbardziej adekwatny względem zaistniałej sytuacji. Najpierw  jednak warto dowiedzieć się więcej na temat taśm i przypisanego im przeznaczenia.

Taśma ostrzegawcza – techniczna specyfika dostępnych produktów

Standardowo taśmy, o których mowa, są wytwarzane z gatunkowej folii polietylenowej. Wykazuje ona bardzo dobrą odporność na rozciąganie i to niewątpliwy atut. Ogółem nie zalicza się ona jednak do szczególnie wytrzymałych tworzyw – generalnie nie jest to dziwne. Wszak zadaniem takich foliowych taśm ma być informowanie o ograniczeniach. Nie stanowią one fizycznej zapory w rozumieniu ogrodzenia, aczkolwiek niejako spełniają obowiązek ciążący chociażby na wykonawcy robót ziemnych. Założenie folii pokazuje, że dołożył on starań, aby przekazać wiadomość o możliwym zagrożeniu, związanym przykładowo z ryzykiem wpadnięcia w wykopany dół. Często taśmom towarzyszy dodatkowo tablica informacyjna. Typowa grubość taśmy ostrzegawczej to 50 mikronów, a wyrazista kolorystyka zapewnia doskonałą widoczność nawet ze znacznej odległości. Tyczy się to zarówno konwencjonalnych taśm nawijanych na rolkę i rozciąganych z metra, jak też tych samoprzylepnych.

Rodzaje taśm ostrzegawczych ze względu na kolor i znaczenie

Choć jak wspomniano, raczej nie spotyka się formalnych wytycznych odnośnie kolorów taśm adekwatnych do konkretnych okoliczności, to w praktyce na przykład poszczególne branże takie wskazania już obowiązują. Najbardziej powszechną jest taśma ostrzegawcza w kolorze biało-czerwonym. Ma uniwersalny charakter i po prostu informuje o potencjalnym zagrożeniu, wskazując, że nie należy jej przekraczać. Jest powszechnie używana między innymi przez policję – zazwyczaj nanoszone jest na nią dodatkowe słowne określenie formacji mundurowej. Taśmą taką wyznacza się też terenowe parkingi czy stanowiska wystawowe. Popularne są taśmy żółto-czarne – zwykle oznaczają miejsca zagrożone upadkiem, ale też tereny, na których prowadzone są prace ziemne związane z przesyłem gazu (czasami wykorzystywana jest wówczas taśma jednolicie żółta). Taśmy biało-zielone lub biało-niebieskie są używane w przemyśle czy budownictwie. Jednolite barwy zielona, niebieska czy brązowa są często wiązane z pracami wodociągowymi i kanalizacyjnymi.

Gdzie się udać, gdy chcemy kupić dobrej jakości taśmę ostrzegawczą?

Na pewno taśmy tego typu nie zaliczają się do produktów trudno dostępnych, choć z drugiej strony nie spotyka się ich na każdym kroku. Dobrym źródłem okażą się sklepy i hurtownie wyspecjalizowane w asortymencie związanym z BHP i logistyką. Jednym z nich jest Muntech24.pl – poznańskie przedsiębiorstwo prowadzi sprzedaż internetową na terenie całej Polski. W rozbudowanym katalogu ofertowym nie brakuje taśm ostrzegawczych. – Polecamy naszym klientom różne typy taśm, których kolorystyka jest najczęściej przypisana do określonych aktywności, prac czy kategorii zagrożeń – mówi pan Szymon, ekspert ds. produktów. – Oprócz klasycznych taśm przeznaczonych do rozwijania i montażu na przykład do słupków, dysponujemy też wariantami samoprzylepnymi. Można za ich pomocą znakować drzwi i naklejać na różne powierzchnie – dodaje. Sklep online w krótkim czasie wyśle klientom taśmy w potrzebnej ilości i do tego w bardzo korzystnej cenie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.