Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Budownictwo

Białe płytki do łazienki – Wady i zalety

Białe płytki do łazienki – Wady i zalety

Od kilku lat wśród płytek do łazienki z pewnością prym wiodą białe w kształcie cegiełek. To prawdziwy hit wśród osób urządzających właśnie tą przestrzeń w domu, chociaż są one popularne również jako płytki na ścianę do kuchni. Czy białe płytki do łazienki to dobry wybór? Jakie są plusy i minusy ich zastosowania? Czy łatwo utrzymać je w czystości, oraz jak sprawdzają się podczas aranżacji wnętrza? Garść przydatnych informacji na ich temat poniżej.

Zalety białych płytek w łazience

Łazienki wyłożone za pomocą białych płytek prezentują się naprawdę nienagannie. Biel to bowiem kolor ponadczasowy, kojarzący się z elegancją oraz klasą, a także z czystością – a przecież to właśnie ona jest tak ważna w każdej łazience czy toalecie. Poza tym białe płytki dają niezliczone wręcz możliwości przearanżowania przestrzeni w przyszłości. Są niezwykle uniwersalne i bardzo dobrze komponują się z różnymi elementami wykończenia łazienki, a także dodatkami i ozdobami do niej.

Białe płytki na przykład świetnie współgrają z armaturą w kolorze stalowym, jednak jeżeli ktoś zapragnie wymienić ją na złotą lub miedzianą – czyli obecnie najmodniejszą – białe kafle na ścianie czy podłodze również świetnie się z nią zgrają. Takie płytki fantastycznie pasują do łazienek urządzonych w stylu skandynawskim, w szalenie modnym stylu glamour, nowoczesnym, a nawet industrialnym. Są uniwersalne, a zatem jeżeli komuś przyjdzie do głowy chęć szybkiej odmiany wnętrza, nie będzie musiał robić remontu związanego ze skuwaniem starych kafli. Do białych płytek pasują bowiem różne dodatki – pięknie komponują się z drewnem, z marmurem, z meblami z płyty MDF na wysoki połysk, oraz z wieloma innymi materiałami. To właśnie ta uniwersalność i wszechstronność jest ich największą zaletą.

Wady białych płytek w łazience

Czy zatem białe płytki mają w ogóle jakiekolwiek wady? A może są materiałem do wyłożenia ściany czy podłogi bez żadnych minusów? Z pewnością nie jest tak idealnie. Największą bolączką osób posiadających białe płytki w łazience z pewnością jest utrzymanie ich w nieskazitelnej czystości. Największą trudność sprawia tutaj oczywiście czyszczenie fug, które bardzo często zabarwiają się na nieładny żółty kolor. Poza tym to właśnie na białych płytkach zawsze widać wszelkiego rodzaju zabrudzenia od kosmetyków kolorowych, od farby do włosów, oraz innych tego typu rzeczy. Jednym słowem ich używanie musi być niezwykle ostrożne, bo mogą odbarwić białe płytki, pozostawić plamy, które będą bardzo trudne do usunięcia.

Jeżeli jednak ktoś nie obawia się trudów związanych ze sprzątaniem łazienki czy kuchni, białe płytki są naprawdę doskonałym wyborem. Oczywiście do mycia białych płytek należy zakupić odpowiednie środki chemiczne. Lepiej postawić na te markowe, które dodatkowo są dedykowane do białych płytek. Tego typu chemikalia nie będą bowiem prowadziły do powstania plam i zacieków, które z pewnością wyglądałyby fatalnie. Poza tym można też zaopatrzyć się w większą ilość na przykład kwasku cytrynowego, który doskonale radzi sobie z usuwaniem różnych plam oraz zażółceń.

Aranżowanie łazienki z białymi płytkami

jak wspominano już powyżej, białe płytki dają wręcz nieograniczoną możliwość aranżacji. To ich ogromna zaleta. Nie bez znaczenia jest również ich niezwykła umiejętność optycznego powiększenia małych wnętrz. To właśnie dlatego białe płytki tak fantastycznie nadają się do łazienek w bloku, które bardzo często mają niedużą powierzchnię oraz brak im okien. Właśnie dzięki zastosowaniu białych płytek oraz odpowiednim oświetleniu, nawet malutka łazienka może optycznie wyglądać na większą, bardziej przestronną. Efektem można jeszcze zwiększyć odpowiednim zastosowaniem luster.

Oczywiście białe płytki świetnie prezentują się również w przestronnych łazienkach – to właśnie dzięki nim przestrzeń jest pełna światła. Odpowiednio zastosowanie dekoracji, tekstyliów, oraz dodatków z naturalnego drewna, pomoże ocieplić wnętrze, jeżeli wydaje się ono być zbyt chłodne i sterylne. Tak naprawdę zatem zawsze jest jakiś sposób na to, by pokonać ewentualne minusy białych płytek.

Udostępnij