Wnętrze

Jak urządzić domowe biuro?

Jak urządzić domowe biuro?

Wielu z nas na co dzień zabiera pracę do domu. W obecnych czasach, przez pandemię wirusa, ogromna ilość ludzi została zmuszona do pracowania ze swojego miejsca zamieszkania. Jeżeli tylko mamy trochę wolnego miejsca, warto pomyśleć o stworzeniu domowego biura, które naprawdę może wpłynąć na efektywność naszych działań. Przed rozpoczęciem zmian warto odpowiedzieć sobie na pytanie:

Jak urządzić domowe biuro

Jeżeli zaczynamy od zera lub szukamy pomieszczenia, które moglibyśmy przerobić na domowe biuro, warto zwrócić uwagę na kolory ścian. Lepiej nie wybierać intensywnych i przykuwających wzrok barw, ponieważ utrudnią one skupienie się. Znacznie łatwiej skoncentrować się, gdy otaczają nas neutralne biele, beże, szarości lub błękity, niż intensywne fiolety czy czerwienie. Z kolei, gdy praca wymaga od nas kreatywności, warto zainwestować w cytrynowe dodatki i akcenty, które dodatkowo pobudzą myślenie.
Należy pomyśleć również o dobrym oświetleniu. W dzień najlepiej sprawdzą się po prostu wpadające przez okno promienie słoneczne, które są znacznie lepsze dla naszych oczu i mniej męczące niż sztuczne oświetlenie. Ustawiając meble, najlepiej zwrócić uwagę właśnie na dostające się z zewnątrz światło – biurko powinno znajdować się niedaleko okna, najlepiej zwrócone przodem do niego.
Krzesło czy biurowy fotel, na którym spędzimy prawdopodobnie kilka godzin, też powinien być jak najwygodniejszy, ale jednocześnie nie powinien być zbyt miękki, żeby uniknąć zapadnięcia się w nim i związanej z tym chęci drzemki. Należy pomyśleć również o odpowiedniej wysokości dopasowanej do wysokości biurka.

Rozpraszacze uwagi

Z domowego biura warto pozbyć się telewizora czy radia, które mogłyby rozpraszać naszą uwagę i odciągać od wykonywanych czynności. Nie musiałyby nawet być włączone, już nawet ich świecące diody mogłyby utrudnić koncentrację. Również głośno tykający zegar po dłuższym czasie może przeszkodzić w skupieniu się.
Tak samo na biurku, na którym umieścimy komputer czy laptopa, który zazwyczaj jest niezbędny do pracy z domu, lepiej nie trzymać zbyt wielu przedmiotów. Najlepiej postawić tam przybornik, żebyśmy nie musieli szukać długopisów czy ołówków po całym domu, notatnik do zapisywania nazwisk, numerów telefonów i innych istotnych informacji, dobrą lampkę oraz wszelkie akcesoria niezbędne do naszej pracy.
Wszystkie dokumenty związane z pracą najlepiej przenieść właśnie do biura, żeby mieć je pod ręką. Jednocześnie, jeśli wiemy, że danego dnia będziemy potrzebować określonych dokumentów, warto położyć je na biurko jeszcze przed rozpoczęciem działań. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego rozproszenia i nerwowego szukania w segregatorach czy wśród stosów kartek. Co do wspomnianych stosów – warto jednak poświęcić trochę czasu na uporządkowanie dokumentów, powkładanie ich w segregatory czy pudełka, ponieważ ułatwi to późniejszą pracę.
Skoro już wiemy, jak urządzić domowe biuro, pozostaje tylko znalezienie odpowiedniego miejsca i wprowadzenia zmian w życie. Dobrze zorganizowane biuro może znacznie zwiększyć naszą efektywność, a w związku z tym skrócić czas pracy i poprawić wyniki.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.