Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Wnętrza

Co trzeba wiedzieć o schodach kręconych?

Co trzeba wiedzieć o schodach kręconych?

Jeżeli stoisz właśnie przed wyborem schodów do swojego nowego domu, z pewnością przytłacza Cię mnogość różnorodnych rozwiązań. Żeby choć trochę pomóc Ci w dokonaniu wyboru, omówimy dzisiaj wady i zalety schodów krętych, które cieszą się rosnącą popularnością. Jeżeli zastanawiasz się, skąd właściwie ta moda na schody kręte oraz czy tego rodzaju rozwiązanie jest odpowiednie dla Ciebie, to koniecznie zapoznaj się z zebranymi poniżej informacjami.

Schody kręcone – czyli jakie?

Na początku wyjaśnijmy, czym właściwie są schody kręcone (inaczej: schody spiralne). Najpopularniejszym rodzajem takich schodów są te zbudowane na rzucie koła, które w zdecydowanej większości przypadków mają w środku słup, służący m. in. do wachlarzowego osadzania na nim trójkątnych stopni (warto wiedzieć, że alternatywą dla takich schodów są schody na planie kwadratu, które są jednak o wiele droższym i mniej popularnym rozwiązaniem). Tego typu schody wybiera się najczęściej do niewielkich domów, w których służą jako połączenia parteru z górną kondygnacją bądź antresolą. Schody kręte wykonywane są z różnych materiałów, jednak najbardziej popularne są te z metalu lub drewna.

Schody kręcone, a oszczędność miejsca i wyjątkowy design

Jeżeli chodzi o zalety schodów kręconych, to z pewnością największą z nich jest to, że zajmują one bardzo mało miejsca, dzięki czemu są idealne do małych domów. Schody kręte, dzięki swojej konstrukcji dodają pomieszczeniu lekkości – ich „wisząca” konstrukcja sprawia, że idealnie wpisują się one w aktualne trendy, mówiące o przestronności i minimalizmie. Dla wielu projektantów wnętrz pełnią one nie tylko funkcję użytkową, ale świetnie podkreślają nowoczesny design pomieszczeń, w których się znajdują. Nie można również zapominać o wyjątkowej ustawności takich schodów – doskonale odnajdują się one w rogu pomieszczenia, jak i w jego centrum.

Mówiąc o walorach wizualnych takich schodów, warto wspomnieć o bardzo popularnym rozwiązaniu, jakim jest łączenie stali nierdzewnej i drewna w ramach jednych schodów. Jest to bardzo modny i ciekawy pomysł na niebanalną aranżację, która jest również bardzo solidna i wytrzymała. Kluczem to wydobycia z takich schodów ich prawdziwego uroku jest odpowiednie podświetlenie, które dodaje im uroku, a także pełni funkcję praktyczną, ułatwiająca bezpieczne poruszanie się po nich.

Będąc przy zaletach, wspomnieć należy również o tym, że schody kręcone można zamontować samodzielnie, dzięki czemu jesteśmy w stanie nieco zredukować koszty i przyspieszyć ewentualne remonty.

Wady schodów krętych

Niestety, jak każde rozwiązanie tak i to ma swoje wady, wśród których największą jest to, że mogą być one niebezpieczne dla dzieci i osób z ograniczoną sprawnością ruchową – pokonywanie stopni o dużych odstępach oraz zmiennych wymiarach nie jest dla nich zbyt wygodne. Jest to podstawowe ograniczenie, sprawiające, że tego rodzaju schody nie sprawdzą się w każdym domu. Żeby nieco zminimalizować ten problem, warto wybierać wygodne oraz stabilne poręcze i barierki wewnętrzne, które znacząco poprawią komfort użytkowania takich schodów.

Kolejną sprawą są niedogodności związane z wnoszeniem czegoś na wyższe piętro – w przypadku takich schodów wniesienie konkretnych rozmiarów kanapy może być znacznie utrudnione – dużym obiektem manewruje się niezwykle ciężko, a już szczególnie na ciasnych zakrętach. Możliwości, żeby rozwiązać ten problem, jest jednak sporo, najprostszą jest zaplanowanie nieco szerszych stopni lub zmiana kąta skrętu na nieco łagodniejszy.

Udostępnij