Wiele osób planujących kupno domu czy mieszkania ma przed sobą wiele decyzji do podjęcia. Jedną z nich jest wybór wanny lub prysznica. Obie opcje mają swoje wady i zalety, dlatego warto się nad tym zastanowić.

Wanna czy prysznic?

Wanna to dobre rozwiązanie dla osób lubiących długie kąpiele. Możemy przed kilkadziesiąt minut zrelaksować się w gorącej kąpieli. Jest to dobry sposób na odreagowanie stresu w pracy czy szkole. W trakcie długiej kąpieli możemy oglądać ulubiony serial, żeby dodatkowo się odprężyć. Mamy dostępnych wiele akcesoriów kąpielowych, które umilą nam czas spędzony w wannie. Sól do kąpieli, czy musujące kule to tylko niektóre z nich. Wanna jest także lepszym wyborem dla małych dzieci, ponieważ łatwiej wtedy namówić dziecko do kąpania. Możemy kupić pływające zabawki i inne rzeczy, które umilą kąpiel naszego malucha. Minusem posiadania wanny jest fakt, że zużywa dużą ilość wody. Wypełnienie jej wodą do połowy wymaga nalania około 100 litrów wody. Dobrym rozwiązaniem może być także wanna połączona z prysznicem. Dzięki temu będziemy mogli wziąć długą relaksującą kąpiel, lub szybki prysznic.

Zalety prysznica

Główną zaletą prysznica jest oszczędność wody. Kąpiel tym sposobem trwająca 5-10 minut to zużycie około 50-70 litrów wody. Jeśli weźmiemy szybki prysznic trwający 5 minut to zaoszczędzimy połowę wody, która byłaby potrzebna do napełnienia wanny. Jednak jeśli spędzamy pod prysznicem ponad dziesięć minut i woda leje się bez przerwy to koszt takiej kąpieli będzie taki sam jak w przypadku wanny. Zatem jeśli zależy nam na oszczędzaniu powinniśmy brać szybkie prysznice. Pięciominutowa kąpiel jest wystarczająca, żeby dokładnie umyć całe ciało.

domowepiekno.pl