Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Budownictwo

Co trzeba przygotować zamawiając prefabrykowane wiązary dachowe?

Co trzeba przygotować zamawiając prefabrykowane wiązary dachowe?

Choć do niedawna prefabrykowane wiązary dachowe nie cieszyły się taką popularnością jak dachy tradycyjne, dziś szacuje się, że nawet 80 procent stropodachów w domach jednorodzinnych wykonywanych jest z użyciem prefabrykatów. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zamówienie gotowego dachu wiązarowego?

Więźba prefabrykowana czy tradycyjna – porównanie

Dawniej stawianie dachu polegało przede wszystkim na zamówieniu odpowiedniej ilości drewna z tartaku, a następnie zatrudnieniu profesjonalnych dekarzy, którzy na placu budowy zajmowali się obróbką drewna i stawianiem więźby. Wiązało się to z zajęciem terenu budowy na dłuższy czas, co znacznie utrudniało prowadzenie innych prac.

Więźba tradycyjna to także zwiększone ryzyko skręcenia drewna i zawilgocenia wełny mineralnej stosowanej do ocieplenia dachu. To zwiększa podatność na grzyby, pleśnie, a także insekty, które mogą rozwijać się na mokrym drewnie. Prefabrykowane wiązary drewniane wykonuje się z tarcicy sosnowej lub świerkowej, która przed obróbką jest odpowiednio suszona. W efekcie wilgotność drewna wynosi poniżej 18 procent, a sam materiał przechodzi selekcję pod kątem klasy wytrzymałości. Daje to większą gwarancję bezpieczeństwa, niż w przypadku więźby tradycyjnej. Tym bardziej, że za prefabrykowane wiązary dachowe w stu procentach odpowiada producent.

Dokumentacja do zamówienia dachu wiązarowego

Zanim zamówimy gotowe wiązary kratowe, przygotowywana jest specjalna wycena, sporządzana na podstawie przesłanej przez nas dokumentacji. Jeśli posiadamy dokumenty związane z budową domu w formie elektronicznej, wystarczy, że podeślemy komplet do producenta. On z pomocą specjalnych programów do obliczeń stworzy projekt i dokona jego wyceny. Nieważne, w jakim formacie posiadamy dokumentację – większość programów poradzi sobie z każdym rodzajem pliku.

W przypadku dokumentów w formie papierowej, konieczne będzie wysłanie skanów lub zdjęć rysunków. Co konkretnie jest potrzebne? Rzut dachu z góry, przekrój pionowy budynku, a także rzut ścian parteru (w przypadku domów parterowych) lub piętra (w przypadku domów z poddaszem).

Ponadto konieczne jest określenie rodzaju pokrycia, a także ewentualnych elementów dodatkowych, które będą montowane na powierzchni dachu, jak np. instalacji fotowoltaicznej. Konieczne jest także podanie adresu budowy, ze względu na konieczność określenia stref obciążenia wiatrem oraz śniegiem. Ma to także znaczenie w przypadku ustalania kosztów transportu gotowej więźby.

Po akceptacji wyceny, producent może przejść do produkcji w swoim zakładzie. Gotowy dach wiązarowy dostarczany jest i montowany przez specjalistów z firmy w dokładnie wyznaczonym terminie. Sam montaż zajmuje zwykle 1-2 dni.

Udostępnij