Budownictwo

Którą białą farbę wybrać do malowania ścian?

Którą białą farbę wybrać do malowania ścian?

Wydaje się, że udekorowanie białego wnętrza nie powinno być trudne, ponieważ jest to bardzo uniwersalny kolor pasujący niemal do wszystkiego. Jednak gdy przychodzi do zakupu farby, sprawa zaczyna się mocno komplikować. Na rynku możesz znaleźć wiele odcieni bieli, które różnią się od siebie drobnymi szczegółami. Różne kolory mają inne faktury, co daje różny efekt końcowy. Niestety, taka drobnostka może przyczynić się do zmiany całej aranżacji wnętrza. Z tego artykułu dowiesz się jaka biała farba do ścian będzie najodpowiedniejsza do twojego pomieszczenia.

Biała farba do ścian i sufitów – na co zwracać uwagę?

Gdy chcesz, aby w pomieszczeniu były białe ściany, musisz upewnić się, że wybierasz właściwy odcień tego koloru. W zależności czy potrzebujesz ją do pomalowania sufitów, czy do ścian w pokoju, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę substancje, z którego jest wykonana.  Farba biała powinna spełniać dane oczekiwania w zależności od wnętrza. Jeżeli chcesz umieścić ją w pomieszczeniach szczególnie narażonych na zabrudzenia, np. w kuchni czy w pokoju dziecięcym, wybierz tę, którą można zmywać na mokro lub szorować. Biała farba lateksowa zawiera duże ilości żywicy, dzięki temu kolor na długo pozostaje świeży, a zabrudzenia znikają bez śladu. Sprawdza się w wielu pomieszczeniach, nawet tych o zwiększonej wilgotności powietrza. Sprawdza się na ścianach jak i na sufitach, a jej aplikacja nie powinna sprawiać nikomu problemu. 

W ostatnich latach farba ceramiczna stała się bardzo popularna przez swoją wytrzymałość oraz odporność na plamy. Praktyczne testy pokazują, że plamy z kawy, coca-coli czy wina z łatwością można usunąć z takiej powierzchni. Jest dobra do wilgotnych pomieszczeń, takie jak łazienki. Można nią pomalować nawet wannę czy zabudowany prysznic. Znana jest ze względu na swój głęboki mat, który pozostaje w idealnym stanie przez długi czas. Niestety, zazwyczaj ceramiczne farby do ścian są droższe niż te lateksowe, ma to znaczenie przy malowaniu większych powierzchni. 

Farba biała i jej rozmaite odcienie

Gdy zabierasz się do malowania ścian w pomieszczeniu, powinieneś zwrócić uwagę na odcień bieli, jaki chcesz wykorzystać. Białe farby mogą zawierać żółte, niebieskie, a nawet zielone półtony, które mogą w diametralny sposób wygląd Twojej aranżacji. Dobrym sposobem na sprawdzenie pigmentu jest przyłożenie białej kartki do próbki, co pozwoli Ci na dokładne ujrzenie barwy.

Jeśli chcesz uzyskać efekt białego wnętrza, warto wybrać farby z odcieniami szarości. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które sprawia, że pokój wydaje się sterylnie biały. Profesjonaliści nie zalecają jednak wyboru zimnych odcieni, ponieważ przez większą część roku do domów nie dostaje się bezpośrednie światło słoneczne, co wystarczająco ochładza Twój pokój. Po podjęciu decyzji zakup parę próbek, aby sprawdzić, jak farba zachowuje się w wybranym pomieszczeniu. Pamiętaj, że czysta biel wygląda idealnie tylko w naturalnym oświetleniu. Żółte światło, może zupełnie odmienić wygląd całej ściany, dlatego zaaplikuj próbki najlepiej przy oknie, pod sufitem, obok lampy, a następnie obserwuj, jak zachowuje się dany rodzaj farby w ciągu dnia przy słonecznej i pochmurnej pogodzie. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie paru mebli i upewnienie się, że farba dobrze z nimi współgra. To wszystko pozwoli ci sprawdzić, jaka będzie najlepsza biała farba dla Ciebie.

Mimo trudnego wyboru, farby białe są jednymi z najbardziej uniwersalnych jeśli chodzi o wykończenie mieszkania. Mają wiele zastosowań i pasują niemal do wszystkich mebli oraz dodatków. Idealnie nadadzą się do malowania sufitów jak również do ścian. Są również nieodłączną częścią stylowego i nowoczesnego mieszkania. Kup białe farby do sufitu w naszym sklepie internetowym i już dziś wykorzystaj je w swoim domu!

Udostępnij