Budownictwo

W jakich sytuacjach wykorzystuje się wkręty farmerskie?

W jakich sytuacjach wykorzystuje się wkręty farmerskie?

W celu prawidłowego połączenia elementów z metalu stosowane są wkręty farmerskie. To łatwo dostępne produkty, które mogą być dopasowane pod kątem typu gwintu, czy wymiarów. Natomiast prawidłowe dokonanie wyboru konkretnych produktów, wymaga zapoznania się z różnymi wersjami.

Popularnym zastosowaniem wkrętów farmerskich jest łączenie elementów z blachy na dachach. To wyroby, które wykorzystywane są przy pracach montażowych, jak i też przy naprawach. Łączniki pozwalają połączyć profilowane blachy z konstrukcjami drewnianymi. Gdy planuje się zakup takich produktów, trzeba zwrócić uwagę na zabezpieczenie przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Ma to znaczenie przy stosowaniu jakichkolwiek wkrętów poza pomieszczeniami. Powłoka chroniąca będzie w stanie zapewnić, że wkręt nie będzie tak podatny na korozję, czy uszkodzenia mechaniczne. Pozwala to wydłużyć okres użytkowania mających takie cechy elementów montażowych.

Jak wybierać wkręty farmerskie?

Gdy planuje się zakup wkrętów farmerskich, wówczas należy przede wszystkim brać pod uwagę dokumenty techniczne. Niezbędne przy dokonaniu wyboru konkretnych produktów informacje, można znaleźć na łbie wkręta. Równocześnie cechą charakterystyczną wkrętów stosowanych do mocowania drewna z blachą jest pokrycie takich wyrobów specjalną powłoką z lakieru. Stosowanie do wykonania takiego zabezpieczenia nowoczesnych technologii nakładania materiału sprawia, że jest ono bardzo trwałe. Odporność na mechaniczne uszkodzenia ma szczególne znaczenie, gdy wkręty farmerskie stosowane są w miejscach, w których występuje oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych. Pozwala to ograniczyć ryzyko występowania korozji, czy nadmiernie szybkiego zużywania się mocowania.

Kiedy stosować wkręty?

Należy brać pod uwagę, że nie zawsze zastosowanie wkrętów będzie najlepszym rozwiązaniem. Wszystko zależy od tego, jak ma być wykonane mocowanie.

Alternatywą w stosunku do wkrętów są:

  • gwoździe,
  • konfirmaty.

Zaletą wkrętów jest to, że są one bardziej estetyczne od gwoździ. Natomiast trzeba na nie wydać większe pieniądze. Jednak, gdy znaczenie ma jakość wykonania prac montażowych, a także sposób prezentowania się konstrukcji, wówczas wkręty farmerskie są lepszym wyborem. Zastosowanie konfirmatów pozwala uzyskać nieco inne cechy mocowania. Jednak wykonanie takiego łączenia elementów jest trudniejsze, a zatem także bardziej czasochłonne. Do zamontowania wkrętów nie trzeba mieć takiej wprawy. Wykonanie prac montażowych jest z tego powodu dużo łatwiejsze.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.