Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Wnętrza

Podłoga wizytówką domu

Podłoga wizytówką domu

Podłogi należą do tych powierzchni w domu, które najbardziej się brudzą i niszczą. Jak o nie zadbać?

Optymalnym wyjściem byłoby zostawiać buty w przedpokoju i domownicy z reguły nie mają z tym problemu. Znacznie trudniej jest wymagać tego od gości, czy innych osób odwiedzających nasz dom. Na pewno sytuację w dużym stopniu ratuje wycieraczka przed drzwiami, ale sprzątać i tak trzeba codziennie. Oprócz zwyczajowego zamiatania i mycia podłóg, stosuje się też odpowiednie pasty. Kupując pastę do podłóg, zawsze należy na etykiecie opakowania sprawdzić, do jakiego typu powierzchni można ją stosować.

Podłogi drewniane

Niektóre podłogi, zwłaszcza drewniane, po wypastowaniu trzeba jeszcze froterować. Dzięki temu wspaniale błyszczą i sprawiają, że do takiego mieszkania wchodzi się z przyjemnością. Jeśli nie posiadamy froterki, możemy owinąć zwykłą szczotkę do zamiatania miękką ścierką i przywiązać ją do trzonka sznureczkiem, żeby nie spadała podczas pracy.

Panele laminowane

W przypadku paneli laminowanych należy stosować specjalne preparaty – na przykład mleczka antystatyczne oraz miękkie szmaty lub mopy.
Powierzchnie winylowe, jak również linoleum, można myć samą wodą lub w przypadku silnego zabrudzenia – dodać do niej zwykłego detergentu. Następnie trzeba zmyć podłogę samą wodą.

Korek na podłogę

Podłogę z korka, po umyciu i wysuszeniu należy pastować pastą z woskiem. Natomiast płytek ceramicznych lepiej nie pastować, by nie stały się zbyt śliskie. Jeśli jednak chcesz je koniecznie pastować, wykonaj najpierw próbę na małym odcinku podłogi i sprawdź, czy użytkowanie jej na pewno będzie bezpieczne.

Kafle i płytki

Kafle w łazience i kuchni należy na bieżąco wycierać do sucha, gdyż mokre z całą pewnością będą śliskie i mogą grozić wypadkiem. Większość wypadków domowych zdarza się właśnie w łazience, gdzie najłatwiej o poślizg.

Jak zabezpieczyć podłogę?

Meble, które są często przesuwane, takie jak na przykład krzesła, taborety, fotele, a nawet stoły, potrafią bardzo niszczyć podłogę. Aby powierzchnia podłogi nie uległa zarysowaniom lub wytarciu, warto pod nogi tych sprzętów przykleić kawałki filcu. Można takie kawałeczki filcu samoprzylepne kupić gotowe w sklepie lub ewentualnie przyciąć samemu – do okrągłych nóg w kształcie kółeczek, a do kanciastych w kształcie kwadracików. Następnie przykleić je od spodu do wszystkich nóg po kolei. Ponadto w przypadku konieczności przesuwania mebli, warto pod nie podkładać dywaniki lub maty.

Naprawa uszkodzonej podłogi

Ewentualne uszczerbki w popękanych kaflach można wypełnić szpachlówką do ścian lub drewna. Po wyschnięciu należy wygładzić zreperowane powierzchnie papierem ściernym, a następnie pomalować np. farbą olejną do obrazów. Gdy farba dobrze wyschnie, trzeba jeszcze powierzchnię polakierować bezbarwnym lakierem do podłóg.

Aby usunąć zadrapania z podłóg drewnianych, należy je bardzo delikatnie przeszlifować metalowym czyścikiem. Do wypełnienia ubytku można użyć trochę brązowej pasty do butów wymieszanej z woskiem do podłóg. Tak przygotowaną masę należy wcierać w oskrobaną podłogę tak długo, aż ślady zadrapania całkowicie znikną. Jeśli drewniana podłoga skrzypi, można nasypać w szczeliny między klepkami odrobinę talku.

Nietypowa podłoga

W obecnych czasach istnieje ogromny wybór materiałów, z których można wykonać nietypową, artystyczną lub wręcz futurystyczną podłogę. Istnieją podłogi ze szkła oraz rozmaitych tworzyw sztucznych. Ciekawym rozwiązaniem są samoprzylepne tapety do podłóg, na których obrazy wyglądają jak trójwymiarowe. Ich zaletą są nie tylko walory artystyczne, ale i wodoodporność, co w przypadku łazienek jest niezwykle istotne. Nadają się również do takich miejsc, jak korytarze, hol, rozmaite przejścia, a jak ktoś zechce, to nawet do pokoju. Tego rodzaju podłogi budzą zachwyt zwłaszcza dzieci, ale nie tylko. Im bardziej oryginalny pomysł, tym większym zainteresowaniem z reguły się cieszy.

Nowoczesne podłogi interaktywne

Osobną kategorię stanowią podłogi interaktywne – multimedialne, na których dzieci mogą się bawić ciekawiej niż na zwykłym dywanie. A efekty graficzne i animacje zadziwić mogą niejednego dorosłego. Stąpanie po wodzie może stać się faktem, i to bez prestidigitatorskich sztuczek. Oczywiście woda, akwarium, łąka, kosmos, czy inna przestrzeń – są w tym przypadku wirtualne, ale robią wrażenie tak realistyczne, jakby były prawdziwe, co niewątpliwie powoduje ciekawe doznania.

Tradycyjna podłoga

Zwolennicy podłóg tradycyjnych też nie mogą narzekać na brak ciekawych opcji. Mają do wyboru tak wiele kolorów i odcieni paneli, kafli i wykładzin, że przy ich pomocy są w stanie niezwykle ciekawie zaaranżować każde wnętrze. Pamiętać tylko trzeba, by podłoga pasowała do ścian i mebli w nim się znajdujących.

Podłoga jest wizytówką domu. Im piękniejsza – tym większy budzi podziw. Im bardziej zadbana, tym przyjemniej z niej korzystać zarówno domownikom, jak i gościom.

Udostępnij