BudownictwoPoradniki

Malowanie dachu bez tajemnic

Malowanie dachu bez tajemnic

Jednym z najpopularniejszych materiałów, z których wykonane są dachy jest metal. I choć metal jest z zasady tworzywem trwałym, to wymaga również ochrony i konserwacji, dzięki czemu nie ulega zniszczeniu i rdzewieniu oraz prezentuje się bez zarzutu. Spójrz co warto wiedzieć o malowaniu dachu. 

Etap przygotowawczy

Nim zakupisz farbę do malowania dachu i przystąpisz do etapu końcowego, niezbędne jest poprawne przeprowadzenie prac przygotowawczych. Pierwszym krokiem powinna być ocena stanu technicznego dachu. Czy zauważasz ogniska korozji oraz miejsca szczególnie zabrudzone na przykład sadzą? Czy stara powłoka malarska przylega do dachu czy może jej przyczepność jest niewystarczająca? Te wszystkie informacje pomogą poprawnie oszacować stan dachu.

Przyczepność starej powłoki malarskiej najprościej można sprawdzić za pomocą szpachelki lub taśmy klejącej zerwanej gwałtownym ruchem. Jeśli powłoka łatwo odchodzi, wówczas należy wyczyścić powierzchnię papierem ściernym lub szczotką drucianą. Jeśli przyczepność jest dobra, wtedy wystarczy zmatowić poprzednią powłokę z użyciem drobnoziarnistego papieru ściernego. W przypadku odkrycia ognisk korozji należy pokryć je gruntoemalią, jeśli są one pojedyncze. Gdy powierzchnia jest mocno skorodowana, należy ją pomalować gruntem antykorozyjnym.

Odtłuszczanie dachu przed malowaniem

Gdy ocenę przyczepności i zidentyfikowanie ognisk korozji masz już za sobą, pora na odtłuszczenie blachy przed nałożeniem farby do blachy dachowej. Odtłuszczenie to usunięcie z powierzchni substancji chemicznych, które pokrywają dach wraz z opadami atmosferycznymi. Są to między innymi soki oraz pyłki z drzew, ptasie odchody czy sadza z komina.

Dobrym sposobem na oczyszczenie dachu jest wyszorowanie go ciepłą wodą z detergentem dekarskim przy użyciu szczotek nylonowych, a następnie spłukanie wodą. Inną metodą jest nałożenie piany aktywnej przy użyciu myjki wysokociśnieniowej i w ten sam sposób spłukanie dachu czystą wodą.

Jaką farbę wybrać do malowania dachu?

Malowanie dachu należy zaplanować na suchy dzień, kiedy dach nie jest mokry, temperatura podłoża wynosi co najmniej 3 stopnie i nie występuje zjawisko rosy. Wśród szerokiej oferty farb na dachy warto wybrać tę, która ma nie tylko odpowiedni kolor, ale i właściwości. Jednym z funkcjonalnych produktów tego typu jest Rafil Radach Farba Na Dach, czyli profesjonalna farba, którą można użyć do malowania dachu, parapetów oraz rynien. To produkt 2 w 1, łączący cechu gruntu oraz farby. Zapewnia podwyższoną ochronę przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych oraz promieniowaniem UV. Z jego pomocą można uzyskać trwałą oraz elastyczną powłokę, a dzięki wysokiej wydajności farba jest ekonomiczna w użyciu. Więcej informacji o tym i innych produktach znajdziesz tutaj: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Emalie-i-spraye/Farby-do-dachow/c/b2c-farby-do-dachow.

Alternatywą jest RAFIL Eko Radach Farba na Dach, która nie tylko łączy funkcje gruntu i emalii, ale i jest wodorozcieńczalna. Ma podwyższoną odporność na działanie światła słonecznego, wody i czynników atmosferycznych, doskonałą przyczepność i w najwyższym stopniu chroni powierzchnię dachu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.