Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Poradnik

Licytacje komornicze nieruchomości – jak wziąć w nich udział?

Licytacje komornicze nieruchomości – jak wziąć w nich udział?

Chcąc kupić nieruchomość, wcale nie musisz ograniczać się do poszukiwania na ogólnodostępnych portalach z ogłoszeniami pochodzącymi od pośredników lub właścicieli prywatnych. Istnieje ciekawa alternatywa, a są nią licytacje komornicze. Wystawiane są na nich mieszkania, domy, działki oraz obiekty przemysłowe, a cena wywoławcza jest atrakcyjna i często pozwala na zakup tańszy niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Jak przystąpić do licytacji i o czym koniecznie musisz pamiętać?

Na czym polegają licytacje komornicze nieruchomości?

Obiekty wystawiane na licytacjach komorniczych pochodzą od osób, które nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań. Co ważne, wszystko odbywa się zgodnie z prawem i pod nadzorem właściwych organów, nie musisz więc obawiać się, że zakupiona nieruchomość stanie się problemem. Rozwiązanie, jakim są licytacje komornicze nieruchomości, to propozycja dla osób, które dysponują wystarczającą ilością gotówki, aby zakupić nieruchomość, a przedtem wpłacić wadium – to rękojmia zwracana, jeśli nie wygrasz licytacji i odliczana od kwoty zakupu, jeżeli uda Ci się zaoferować najkorzystniejszą ofertę.

Jak wziąć udział w licytacji komorniczej nieruchomości?

Chcąc przystąpić do licytacji komorniczej:

  • sprawdź dostępne obwieszczenia – pojawiają się one stale i są dostępne publicznie, więc znajdziesz je bez trudu,

  • wybierz interesującą się Cię nieruchomość,

  • umów się na spotkanie w celu obejrzenia danego obiektu,

  • zapoznaj się ze stanem technicznym i koniecznie przejrzyj księgę wieczystą,

  • wpłać wadium w wysokości podanej przez komornika,

  • przyjdź na licytację w wyznaczonym terminie i zgłoś swoją ofertę, uwzględniając cenę wywoławczą podaną w obwieszczeniu.

Jeśli uda Ci się wygrać, będziesz mieć dwa tygodnie na wpłacenie całej kwoty i zostaniesz nowym właścicielem nieruchomości.

Licytacje komornicze – dlaczego warto z nich skorzystać?

Przede wszystkim z uwagi na cenę wywoławczą, która wynosi 3/4 wartości rynkowej w pierwszym terminie, w drugim z kolei zostaje obniżona do 2/3. Ostateczna kwota, jaką zapłacisz, zależy oczywiście od przebiegu licytacji i liczby jej uczestników. Istnieje jednak szansa na zakup atrakcyjnej nieruchomości w dogodnej lokalizacji w przystępnej cenie, a to zachęca do udziału.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij