Wnętrze

Jak znaleźć dobrego projektanta wnętrz?

Jak znaleźć dobrego projektanta wnętrz?

Poszukiwania odpowiedniego projektanta wnętrz to duże wyzwanie. Od jego pracy, zależy, jak będzie wyglądać twoje mieszkanie. Przy okazji zaoszczędzisz czas oraz pieniądze, jeżeli projekt zostanie dokładnie przygotowany. Zatem na co zwrócić uwagę? Jak znaleźć dobrego projektanta wnętrz

Gdzie szukać projektanta wnętrz 

Poszukania odpowiedniego projektanta wnętrz rozpocznij od sprawdzenia rynku w Internecie. Najlepiej sprawdzi się do tego wyszukiwarka internetowa. Dobrym rozwiązaniem jest rozmowa ze znajomymi, może oni mają zaufanego projektanta wnętrz, którego ci polecą. 

Sprawdzaj bezpośrednio strony wykonawców. Tam dowiesz się o nich najwięcej. Zwróć uwagę na portfolio i to, w jaki sposób wykonana jest strona. Strona internetowa to wizytówka projektanta wnętrz. Mniej oczywistym miejscem na poszukiwania są social media. Szczególnie profile na Facebooku oraz Instagramie. To tam ludzie komentują pracę specjalistów i w łatwy sposób możesz ich zweryfikować. 

Czym powinien wyróżniać się specjalista 

W ostatnim czasie, projektantów wnętrz nie brakuje. Zawód ten zyskał na prestiżu. W Internecie swoje usługi proponuje wiele osób, gotowych urządzić Twoje mieszkanie. Na szczęście są sposoby na rozróżnienie tych najlepszych. 

Dobry projektant wnętrz powinien wyróżniać się cechami i umiejętnościami takimi jak: 

  • Komunikatywność-  już po pierwszym spotkaniu zweryfikujesz, w jaki sposób działa dany architekt.  Zobaczysz, w jaki sposób komunikuje się i opowiada o planach i pracy. 
  • Wyobraźnia przestrzenna- ciężko zweryfikować samemu wiedzę osoby, którą planujemy zatrudnić, dlatego zapytaj kandydata, czy posiada jakieś certyfikaty. Ukończenie dodatkowych kursów np. kurs CADa pokaże potwierdzenie nabytych umiejętności. 
  • Kreatywność- koniecznie zajrzyj do portfolio architekta wnętrz. Tam zobaczysz, czy działa on kreatywnie, czy może wszystkie jego projekty wyglądają tak samo 

Zdefiniuj czego oczekujesz

Przed rozpoczęciem poszukiwań warto zastanowić się, czego oczekujesz od projektanta oraz projektu. Pomyśl nad takimi kwestiami jak, co ci się podoba, co chcesz osiągnąć, w jakiej kolorystyce, czy jakim budżecie. 

Stwórz moodboard, czy nic innego jak zbiór pomysłów. Dzięki temu możesz wizualnie porównać, to co Tobie się podoba, z tym, co oferuje projektant. Do stworzenia moodboardu dobrym rozwiązaniem jest użycie aplikacji Pinterest. Dopasowanie waszych estetyk jest kluczowe, żeby zaprojektować odpowiednią aranżację. 

Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru 

projekt wnętrza

Zwróć uwagę na styl projektanta- jeżeli określiłeś swoje własne preferencje, sprawdź, co proponują projektanci. W tym celu zobacz ich: stronę, Facebooka oraz portfolio. 

Zobacz zdjęcia realizacji- nie wystarczą same projekty, zdjęcia ich realizacji są również przydatne

Opinie-  znajdź opinie na temat danego projektanta. Oceń co mówią o jego pracy, poprzedni klienci. Jeżeli w opiniach zauważysz nieprawidłowości, nie warto tracić czasu nierzetelną osobę. 

Nagrody-  jeżeli projektant angażował się w konkursy i zdobywał nagrody, to znaczy, że w rzeczywistości zależy mu na swojej pracy. 

Szkolenia branżowe- szkolenia branżowe dadzą Ci pewność, że Twój specjalista zna obecne trendy i wie, co robi. 

Wykształcenie- ten konkretny zawód nie wymaga ukończenia żadnej szkoły, ani studiów. Jednak wskazane jest, żeby projektant był po studiach na przykład architektonicznych, albo chociaż posiadał kurs dekoracji wnętrz. 

Doświadczenie- sprawdź ile projektant jest już na rynku, oraz ile wykonał projektów. Im więcej, tym większa pewność, że dopilnuje wszystkich niezbędnych szczegółów. 

Dlaczego wybór jest, aż tak ważny

Dobrze wykonany projekt wnętrza pozwoli na szybki remont i aranżację przestrzeni. Co się z tym wiąże zaoszczędzisz czas, pieniądze oraz nerwy. Jak wiadomo kwestie takie jak remont, uwielbiają się przeciągać. 

Dobry projektant wnętrz zadba o to, żeby cały proces odbył się sprawnie i bez niespodzianek. Poza tym będzie podczas nadzoru całego projektu, kontaktować się będzie z wykonawcami. Poza tym zaplanuje projekt, w taki sposób, żeby jak najbardziej Cię odciążyć. 

Sprawą, o której warto wspomnieć, jest fakt, że aranżacji wnętrz nie zmienia się zbyt często. Możliwe, że wnętrze, jakie zostanie zaprojektowane będzie towarzyszyć ci przez lata. Dlatego poszukanie odpowiedniej osoby jest kluczowe. Warto zainwestować więcej pieniędzy, w dobrego projektanta i zaoszczędzić czas, który możesz spożytkować na inne czynności. 

Co może pójść nie tak


Nieodpowiedni wybór będzie zabierać Ci sen z powiek. W najgorszym wypadku Twój architekt, może wykonać zły projekt oraz być nieterminowy. Wtedy cały remont przedłuży się. Oprócz tego możesz współpracować z projektantem, który nie jest komunikatywny i będziesz miał z nim utrudniony kontakt. Dogadanie istotnych kwestii, w takim momencie może być koszmarem. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.