Wnętrze

Jak urządzić nastrojową i romantyczną sypialnię oświetleniem?

Jak urządzić nastrojową i romantyczną sypialnię oświetleniem?

Chcesz by Twoja sypialnia była romantyczna i nastrojowa? Musisz poznać kilka naszych porad, które pozwolą Ci kupić odpowiednie dodatki oraz lampy i oświetlenie do sypialni. Nastrój bierz się głównie z kolorów, światła i elementów dekoracji. Źle dobrane dodatki sprawią, że nie odda zakładanego uroku, a sporo pieniędzy wydanie zostanie na marne. Zobacz jak udekorować sypialnię lampami i światłem – poznaj praktyczne wskazówki i porady przy urządzaniu sypialni.

Lampy w sypialni – strefy oświetlenia

Projektując lub urządzając sypialnię, zaplanuj w niej już na samym początku odpowiednie strefy oświetlenia. Tutaj rozróżnia się najczęściej 3 podstawowe, które powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu. Tymi strefami w sypialni będą:

  • Oświetlenie główne sypialni (sufitowe)
  • Oświetlenie robocze lub funkcjonalne
  • Oświetlenie dodatkowe i dekoracyjne

Oświetlenie główne to nic innego jak to, które ma oświetlać całą sypialnię czyli: plafony, lampy sufitowe i żyrandole.

Oświetlenie robocze to np. lampki nocne, które pełnią funkcję podczas, gdy oświetlenie główne jest wyłączone. Np. czytanie książek, wstawanie wieczorem czy rano. Nie zapalamy oświetlenie głównego by nie przeszkadzać innym osobom w sypialni lub po to, by światło nie raziło nas zbyt mocno.

Oświetlenie dekoracyjne jak sama nazwa wskazuje – to dodatkowe lampy, które mają upiększyć nasz pokój i nadać mu pewnego klimatu. Mogą top być dodatkowe oczka led, taśmy led, lampy wiszące nad stolikiem czy fotelem.

Barwa światła a klimatyczna sypialnia

Barwa światła w sypialni odgrywa dość ważną rolę. Wszystko ze względu na charakter pomieszczenia. Sypialnia jest tym miejscem w domu, gdzie każdy chce odpocząć, zrelaksować się oraz wypocząć dzięki wydajnemu snu. By ten sen był dobry, światło nie powinno być zbyt intensywne, kolory ścian zbyt jaskrawe, a barwa światła ciepła. Jeśli masz z tym problem, zamów oświetlenie sypialni, które posiadają oprawki z możliwością wymiany żarówek. Jeśli dana barwa nie będzie Ci odpowiadać, wystarczy zmienić żarówkę na nową. Nie ma konieczności wymiany całej lampy – tak może być w przypadku oświetlenia LED.

Nikt nie da rady szybko zasnąć jeśli lampka nocna będzie dawać bardzo mocne i zimne światło – ono będzie pobudzać do działania i nie pozwoli się wyciszyć. Dotyczy to zarówno oglądania telewizji czy słuchania muzyki. Sypialnia nie jest miejscem do prasowania, czy przebierania. Ma zapewnić podstawową ilość światła i dobre samopoczucie.

Ile lumenów by nie było zbyt jasno?

Barwa światła oraz ilość lumenów będą miały wpływ na nastrój jaki będzie panował w sypialni. Ich ilość dobiera się ze względu na wielkość pomieszczenia oraz jej rozstaw. Jeśli Twoja sypialnia ma foremny kształt prostokąta czy kwadratu, liczba lumenów powinna wynieść około 1800 na 10 metrów kwadratowych pomieszczenia. Przy sypialni 15 metrowej, lumenów powinno być już około 2600. Pamiętaj, że tyle lumenów powinny zapewniać wszystkie lampy przy jednoczesnym włączeniu. Jeśli chcesz więcej lamp – możesz je mieć, nie zawsze musisz korzystać z całego oświetlenia jednocześnie. Jeśli jednak myślisz nad zakupem żyrandola na 5 żarówek oraz do tego dwóch kinkietów – sam żyrandol może dawać już zbyt wiele światła, co sprawi, że nastrój zniknie. W takim przypadku możesz rozważyć zakup żyrandola z abażurami, które pochłoną część strumieni świetlnych – np. czarne abażury. Innym sposobem może być ciemny plafon czy też kinkiet.

Kolory ścian w sypialni a lampy i oświetlenie

Dobierając kolory ścian do sypialni oraz lampy, pamiętaj o tym, że jasne barwy odbijają światło, zaś ciemne je pochłaniają. Ma to kluczową rolę, jeśli planujesz oświetlić sypialnię na minimalną ilość lumenów czyli około 2000 na każde 10 m2. Okazać się może wówczas, że ciemne ściany w sypialni pochłoną znaczną jego część, co spowoduje że będzie zbyt ciemna – to również nie stworzy korzystnej i romantycznej atmosfery.

Nastrój budować mogą także lampy dekoracyjne – plafony z kryształkami. Te po zapaleniu spowodują piękne rozbłyski na wielu dodatkach w całej sypialni. Ciekawym sposobem mogą być oryginalne lampki nocne z ceramicznymi podstawami i abażurami. Będą stanowić ciekawa ozdobę, ale i dadzą przyjemne światło wieczorową porą. Dostępnych jest wiele modeli zarówno klasycznych jak i nowoczesnych.

Jak możesz zauważyć, oświetlenie do sypialni musi być dobrane pod względem wielu czynników. To na co się zdecydujesz zależeć będzie od tego co chcesz robić w sypialni, jaką ma wielkość, jakie ma kolory ścian i pozostałe elementy wyposażenia wnętrz.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.