Płytki

Co wybrać na podłogę – marmur czy płytki imitujące marmur?

Co wybrać na podłogę – marmur czy płytki imitujące marmur?

Marmur od wieków uważany jest za wyjątkowo szlachetny materiał. Używano go do tworzenia rzeźb i ozdób, ale także jako materiał na ściany i podłogi. Obecnie coraz popularniejsze stają się tańsze i wytrzymalsze płytki imitujące marmur.

Marmur – kamień piękny i szlachetny

Marmur to potoczna nazwa wapieni krystalicznych, będących skałą metamorficzną. Jednak w handlu można też pod tą nazwą spotkać inne piękne skały, np. niektóre zlepieńce czy serpentynity.
Marmury mogą mieć różne barwy, często mają także dekoracyjne żyłkowania, które nadają mu wyjątkowej urody. Dlatego coraz częściej stosuje się marmur na podłogę, choć jest to materiał dość trudny w utrzymaniu. Jest to związane ze sporą porowatością i spękaniami, często spotykanymi w tej skale.
Marmurowe płytki doskonale nadają się także do wykładzin ścian, szczególnie w łazienkach. Duża gama kolorystyczna tej skały daje możliwość dobrego dopasowania do pozostałych elementów pomieszczenia.

Marmurowe podłogi – czy warto

Marmurowa podłoga wygląda zawsze wygląda znakomicie. Szczególnie dobrze będzie wyglądać w kuchni, łazience czy na tarasie. Dzięki niej pomieszczenie nabierze niezwykłego uroku i będzie wyglądało prestiżowo.
Jednak trzeba pamiętać, że marmur jest materiałem trudnym w utrzymaniu. Kładąc marmur na podłogę należy się liczyć z tym, że bez specjalnej, regularnej pielęgnacji, szybko straci swój blask.
Przede wszystkim marmurowa podłoga nie może się stykać z kwasami, nawet tymi łagodnymi, jak sok z cytryny. Skład chemiczny tego kamienia sprawia, że będzie on reagował z kwasem i niszczał. Z kolei porowata struktura będzie sprzyjała gromadzeniu zanieczyszczeń.
Jednak wyjątkowy wygląd marmuru i chęć jego stosowania sprawiły, że opracowano szereg preparatów, które pomagają utrzymać go w dobrej kondycji. Regularna impregnacja kamienia dobrze dobranym preparatem sprawi, że marmurowa podłoga przez lata będzie wyglądała świetnie i cieszyła trwałością.

Interesujący zamiennik, czyli płytki imitujące marmur

Ciekawym rozwiązaniem, które eliminuje konieczność rygorystycznego dbania o marmurową podłogę, są płytki imitujące marmur. Dobrej jakości płytki do złudzenia przypominają tę metamorficzną skałę i pozwalają się cieszyć piękną podłogą. Podłoga z takich płytek wygląda szlachetnie i podkreśla aranżację pomieszczenia.
Do głównych zalet płytek należy ich wytrzymałość. Są odporne nie tylko na kontakt z różnymi środkami chemicznymi, ale także na zarysowania. Bardzo łatwo się je czyści, bo ich porowatość jest minimalna.
Dużą zaletą płytek imitujących marmur jest łatwy montaż. Bez problemu można je docinać i obrabiać. Również dobór klejów, zapraw i fug jest bezproblemowy, podczas gdy przy marmurze niezbędne są specjalne materiały.
Ponieważ płytki marmuropodobne są bardzo odporne na wilgoć, będą się świetnie nadawać do łazienkowych podłóg. Duża oferta kafelków imitujących marmur pozwala na wybór odpowiedniego wzoru. Mogą to być kafelki prawie białe w typie marmurów karraryjskich, jak i pokryte barwnymi smugami lub wręcz kolorowe.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.