Ceramic Style

Dom, Wnętrze, Budownictwo

Budownictwo

O czym pamiętać przy zakupie kamizelek odblaskowych?

O czym pamiętać przy zakupie kamizelek odblaskowych?

Kamizelki odblaskowe są ważnym rodzajem odzieży ochronnej w miejscu pracy lub na drodze. Zapewniają one bezpieczeństwo po zmroku, a w niektórych przypadkach mogą nawet uratować życie. Elementy odblaskowe powodują, że kierowcy lub operatorzy wózków widłowych zobaczą kogoś z dalszej odległości. W przeciwnym razie może dojść do groźnych zderzeń. Dlaczego kamizelki są tak ważne i w jakich wersjach można je kupić?

Kto i dlaczego powinien korzystać z kamizelek odblaskowych?

Kamizelki odblaskowe posiadają sporą powierzchnię odbijającą światło. Znacznie większą niż w przypadku opasek lub kapsli, co zwiększa możliwość zauważenia osoby z dalszej odległości. Może to być kilkadziesiąt albo kilkaset metrów, w zależności od padającego światła. Kamizelki posiadają najczęściej żółte albo pomarańczowe barwy, które są najlepiej widoczne po zmroku.

W niektórych przypadkach noszenie kamizelek odblaskowych jest obowiązkowe. Często jest to wymóg w różnych firmach, gdzie pracownicy narażeni są na niebezpieczeństwo. Praca na otwartej przestrzeni na ogromnych parkingach lub w magazynach to ciągle nadjeżdżające pojazdy. Dzięki kamizelkom kierowcy ciężarówek i operatorzy wózków widłowych mogą spokojniej kontrolować sytuację np. przy nocnej zmianie. Noszenie odblasków jest także obowiązkowe na drogach. Dotyczy to kierowców rowerów i skuterów, a w niektórych sytuacjach nawet pieszych (przy terenie niezabudowanym). Tylne oświetlenie okazuje się czasami zbyt słabe, dlatego lepiej wspomóc się dodatkowo kamizelką.

W jakich wariantach można kupić kamizelki odblaskowe?

Kamizelki mogą wydawać się do siebie podobne, ale różnią się istotnymi szczegółami. Przekonać można się o tym na stronie efektbhp.pl. Różne bywają już same kolory, które najczęściej są żółte i pomarańczowe. Można spotkać się też z wersjami czerwonymi, niebieskimi oraz różowymi. Warto kupować kamizelki odblaskowe, które spełniają normę EN471 – gwarantuje ona dobrą jakość i bezpieczeństwo na drodze. Istotny jest też rodzaj zapięcia, gdzie stosuje się najczęściej rzepy, choć można spotkać się tez z bardziej tradycyjnymi koszulkami.

Kamizelki różnią się również materiałem wykonania. Najczęściej stosuje się poliester, który jest bardzo wytrzymały i zapewnia odpowiednią wentylację. Na stronie efektbhp.pl można spotkać modele specjalnie na upały, gdzie użyto przewiewnych siatek. Na kamizelkach odblaskowych często umieszcza się dodatkowe napisy, takie jak np. „kierowanie ruchem”. W ten sposób znacznie łatwiej zarządzać manewrami na drodze. Dużym atutem kamizelek mogą być również dodatkowe kieszenie, które pozwolą przechowywać dokumenty lub sprzęt do pracy.

Udostępnij