Wnętrze

Najwyższy czas na zrównoważone projektowanie wnętrz

Najwyższy czas na zrównoważone projektowanie wnętrz

Ingerencja człowieka w środowisko naturalne niesie za sobą dramatyczne konsekwencje. Nieodwracalnemu zniszczeniu ulegają liczne ekosystemy. Wraz z nimi z powierzchni Ziemi bezpowrotnie znikają różne gatunki zwierząt. Budownictwo kubaturowe i liniowe ingeruje w krajobraz, a to, jak zaprojektowane są wnętrza obiektów mieszkalnych i niemieszkalnych, wpływa na ich otoczenie. W obliczu piętna, jakie cywilizacja wywiera na środowisko naturalne projektowanie zrównoważonych wnętrz stanowi nie tyle alternatywę, co kierunek rozwoju architektury i budownictwa ogólnie. W pracowni Balicka Design mamy tego pełną świadomość, dlatego projektowanie wnętrz realizujemy w oparciu o eco design oraz założenia projektowania zrównoważonego. 

Eco Design 

Wierzymy w to, że architekci wnętrz mają ogromną rolę do odegrania w ograniczeniu negatywnego wpływu branży budowlanej na pogłębiający się kryzys klimatyczny i degradację środowiska naturalnego. Z tego powodu w naszych projektach unikamy przypadkowych produktów. Stawiamy na wyroby pochodzące z manufaktur i firm, które w procesie produkcyjnym wykorzystują energooszczędne i oparte na odnawialnych źródłach energii technologie. Cenimy (bardzo!) producentów, którzy pracują z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyclingu, zwłaszcza odpadów będących pochodną własnej działalności produkcyjnej.

Co ważne, eco design nie przeszkadza nam w tworzeniu wnętrz funkcjonalnych i eleganckich zarazem. Meble, elementy wyposażenia wnętrz i dekoracje produkowane na bazie surowców naturalnych i materiałów pozyskanych z recyklingu odznaczają się równie wysoką estetyką i w niczym nie ustępują produktom wytwarzanym przy użyciu tradycyjnych technologii. 

Projektowanie zrównoważone 

Projektowanie zrównoważonych wnętrz jest ekologiczne i pro-rozwojowe. Jego podstawowym założeniem jest eliminacja negatywnego wpływu budownictwa na środowisko naturalne. Powyższy cel może być realizowany na wielu płaszczyznach – od wyboru elementów wyposażenia wnętrza konkretnych marek – tak, jak od dawna robimy to w Balicka Design, realizując założenia eco designu – aż po takie projektowanie wnętrz, które zakłada możliwość ich użytkowania w harmonii z przyrodą. Niezwykle istotną cechą projektowania zrównoważonego jest stosowanie odnawialnych zasobów i wdrażanie energooszczędnych technologii, dzięki którym wnętrza mogą zachować pierwotną funkcjonalność i wygodę, przy nieporównywalnie mniejszym wpływie na środowisko naturalne. 

Projektowanie zrównoważonych wnętrz 

Projektując wnętrza architekt kreuje styl życia domowników. Wyznaczając podział na strefę dzienną i prywatną decyduje o tym, jakie będzie zapotrzebowanie danego pomieszczenia m.in. na energię elektryczną. Wykorzystując obecne w bryle budynku przeszklenia architekt może znacząco obniżyć zużycie prądu w kontekście m.in. doświetlenia strefy dziennej, w której domownicy bardzo często spotykają się dopiero po południu. 

Projektowanie wnętrz w duchu projektowania zrównoważonego poza osobistymi preferencjami inwestora uwzględnia także atuty lokalizacji, krajobraz oraz kulturę miejsca. W ten sposób powstają wnętrza, których funkcjonalność współgra z otoczeniem. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.