Młoda kobieta z młodym mężczyzną w sklepie z antykami

W domu na strychu masz stare zegary lub stare lampy po babci? A może kochasz starocie i ciągle wyszukujesz jakieś perełki w sklepie z antykami? Sprawdź, jak wykorzystać wysłużone meble lub rzeźby z duszą. Poznaj sposoby, aby nadać im drugie życie w nowoczesnym wnętrzu. 

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jak odnowić meble ze sklepu z antykami, aby wyglądały jak nowe?
  • W jaki sposób wykorzystać stare zegary i lampy?
  • Co zrobić ze starociami oddziedziczonymi po bliskich?

Upcycling mebli ze sklepu z antykami

Starocie to nie tylko zabytkowe samochody czy antyczna biżuteria, która kosztuje krocie. To także piękne meble i dodatki, które mogą idealnie wpasować się w charakter nawet najbardziej nowoczesnego wnętrza. Jeżeli odpowiednio dobierzesz je do wystroju salonu czy przedpokoju, możesz uzyskać naprawdę ciekawy efekt! W używane komody, kredensy, witrynki, krzesła czy stare lampy możesz tchnąć nowe życie, wykorzystując tzw. upcycling. Renowacja antyków jest na pewno o wiele tańsza niż zakup nowych mebli prosto z salonu. Dzięki temu też zaoszczędzisz pieniądze, a Twoje wnętrze uzyska oryginalny charakter. 

Aby odświeżyć porysowane i zniszczone meble z odzysku, wystarczy odrobina fantazji i trochę czasu. Zwykła wymiana obicia, uchwytów czy nóżek może stylowo odświeżyć wysłużony mebel. Starocie możesz wykorzystać w urządzaniu zarówno salonu, jak i sypialni, przedpokoju czy kuchni. Czasami wystarczy je tylko przemalować (nawet bez konieczności szlifowania), stosując farbę kredową lub farbę w sprayu w odpowiednim kolorze. Można też wykorzystać technikę decoupage, ozdabiając blaty i fronty pięknym deseniem. W przypadku starej lampy dobierz bardziej nowoczesny klosz – i gotowe! 

Stare zegary i lampy w nowoczesnym wnętrzu

W sklepie z antykami możesz znaleźć stylowe dodatki z minionej epoki, które idealnie dopełnią Twoje wnętrze. Stare zegary, ozdobne szkło i lustra, małe rzeźby, posrebrzane patery czy ozdobną ceramikę możesz kupić tutaj. Te wiekowe bibeloty będą idealnie komponować się w mieszkaniu w stylu prowansalskim, shabby chic z elementami retro, a nawet w bardzo nowoczesnych pomieszczeniach. 

Eklektyzm jest aktualnie na topie, dlatego warto zainwestować w trwałe, piękne oraz ponadczasowe dodatki w stylu francuskim czy art déco, które podkreślają charakter Twojego domu. Takie rozwiązanie coraz częściej proponują architekci wnętrz, którzy w swoich projektach uzyskują połączenie nowoczesnego minimalizmu z bogactwem antycznych mebli i dodatków. 

Starocie z duszą, czyli sentymentalna podróż do przeszłości

Starocie, którym nadasz nowe życie, mają jeszcze jedną funkcję. Bardzo często są to meble czy stylowe dodatki odziedziczone po bliskich. Rodzinne pamiątki, które mają swoją historię, mogą zabrać Cię w sentymentalną podróż do przeszłości. 

Sekretarzyk czy biblioteczka dziadka będzie pasować do nowoczesnego kącika czytelniczego w wydzielonej części salonu. Lampa po babci idealnie rozświetli kąt w ciemnym przedpokoju, a kredens pomieści całą kuchenną zastawę stołową. Z kolei drewniany stół zakupiony do pierwszego mieszkania rodziców będzie ozdobą w samym centrum jadalni i doda szyku np. nowoczesnym krzesłom z plastiku pozyskanego z recyklingu.