Jak wybrać kabinę prysznicową

Kabina prysznicowa jest częstym wyborem w kontekście wyposażenia łazienki. Wiele osób preferuje to rozwiązanie kosztem wanny, gdyż korzystanie z prysznica okazuje się wygodniejsze, szybsze i pozwala na oszczędność wody, a przez to pieniędzy przeznaczonych na rachunki. Przed dokonaniem wyboru trzeba jednak wybrać rodzaj prysznica. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, więc do rozstrzygnięcia pozostaje kilka kwestii. Jak wybrać odpowiedni model? 

Wielkość i kształt

Najczęściej spotykanym wariantem są modele, które posiadają podstawę o wymiarach 90×90 centymetrów. Na mniejsze rozmiary można się zdecydować w przypadku łazienki o bardzo ograniczonym metrażu. Będą one jednak mniej komfortowe w użytkowaniu i mogą stanowić problem dla osób z nadwagą czy w starszym wieku. Przy większej powierzchni, także kabina prysznicowa może być większa i w innym kształcie, choćby na planie prostokąta, w którym wymiary jednego z boków mogą sięgać i 140 centymetrów – będzie to przestrzeń gwarantująca dużą wygodę i swobodę. Poza wariantami kwadratowymi lub prostokątnymi, do najpopularniejszych modeli zaliczają się te półokrągłe, zwykle w wersji przeznaczonej do umieszczenia w rogu pomieszczenia. 

Miejsce montażu 

Kabiny prysznicowe można podzielić na trzy kategorie w zakresie miejsca montażu: narożne, przyścienne i wolnostojące. Te pierwsze umieszcza się w narożniku, wykorzystując przy tym dwie ściany łazienki. Kabina prysznicowa narożna zwykle jest zaokrąglona, choć może być również trójkątna lub kwadratowa, a w niektórych przypadkach nawet w kształcie pięciokąta. Po takie modele o niewielkich wymiarach, sięga się w małych łazienkach. Opcje przyścienne występują w podobnych kształtach, natomiast w ich przypadku przylegają one tylko do jednej ze ścian. Do dużych łazienek nadają się także warianty wolnostojące, nie dotykające ścian i stanowiące zupełnie odrębną część pokoju. Prezentują się one efektownie, lecz wymagają naprawdę dużej przestrzeni, dlatego są najrzadziej spotykane. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Na pewno istotny jest materiał z którego wykonane są ścianki kabiny prysznicowej. W wielu modelach jest to tworzywo sztuczne (najczęściej akryl), natomiast droższym, ale trwalszym wariantem jest szkło hartowane. Część producentów stosuje także specjalne powłoki, które zapobiegają gromadzeniu się osadu i powstawaniu zacieków, co znacznie ułatwi sprzątanie tego rejonu łazienki. Innym ważnym aspektem jest sposób otwierania drzwi. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są drzwi przesuwne lub rozsuwane. Rzadziej stosuje się warianty z drzwiami otwieranymi na zewnątrz, które zajmują miejsce, wpływając na funkcjonalność łazienki. Wreszcie kolejną wartą rozważania kwestią jest to czy kabina prysznicowa będzie miała brodzik i jakich rozmiarów. Głębokie brodziki sprawdzą się dla rodziców małych dzieci, gdyż można je napełnić wodą i traktować jako wannę dla najmłodszych. Płytsze warianty będą z kolei ułatwiały wejście pod prysznic, co będzie korzystne choćby dla osób starszych. Coraz większą popularnością cieszą się również modele walk-in, w których nie trzeba umieszczać brodzika, a woda odprowadzana jest za pomocą specjalnych odpływów.