Poradniki

Odzież robocza – jak wybrać odpowiednią?

Odzież robocza – jak wybrać odpowiednią?

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom kompletu odzieży roboczej. Co ciekawe, często bywa ona mylona z odzieżą ochronną, aczkolwiek ma ona spełniać całkowicie inne zadanie. Przede wszystkim taka odzież ma zastępować pracownikom ich osobiste elementy garderoby, na czas wykonywania przez nich obowiązków zawodowych. W tym wypadku więc pracodawcy muszą poświęcić chwilę na to, by ją odpowiednio wybrać. Jak więc można to zrobić?

Odzież robocza dopasowana do charakteru pracy

Odzież robocza, by spełniała swoją rolę, musi zostać odpowiednio dopasowana do charakteru pracy i zakresu obowiązków, jakie mają pracownicy. Nie da się bowiem ukryć, że w przypadku pracowników lokalu gastronomicznego niezbędna jest odzież robocza o szczególnych parametrach, zupełnie tak samo jak w przypadku pracowników np. warsztatu samochodowego. Warto również zauważyć, że w przypadku odzieży roboczej mówi się wiele o jej aspekcie wizualnym, szczególnie jeśli pracownicy mają kontakt z klientami. Wówczas taka niepozorna odzież robocza stanie się ich wizytówką, a to z pewnością wpłynie na wizerunek firmy. Wobec tego konieczne jest zakupienie schludnej i estetycznej odzieży roboczej, w której pracownicy będą mogli swobodnie wykonywać swoje obowiązki, a jednocześnie będą się oni mogli świetnie prezentować. Zyskają na tym nie tylko sami pracownicy, ale przede wszystkim i cała firma.

Odzież robocza musi być wytrzymała

Odzież robocza ma zapewnić pracownikom wygodę i komfort pracy, podczas wywiązywania się ze swoich obowiązków. Wobec tego pracodawcy powinni zadbać w szczególności o jej wyjątkową trwałość. Mowa tu o materiałach, z których zostanie dana odzież robocza wykonana. Najlepiej, by były one odporne na wszelakie uszkodzenia mechaniczne i łatwe w pielęgnacji. Zwykle w przypadku projektowania odzieży roboczej wykorzystuje się bawełnę lub flanelę. Te materiały gwarantują wysoką odporność, a także łatwość usuwania wszelakich plam i zanieczyszczeń z ich powierzchni.

Odzież robocza, która zapewni komfort i wygodę pracy

Ostatecznym aspektem wyboru odzieży roboczej jest przede wszystkim to, by zapewniła ona pracownikom wygodę i komfort. W tym momencie konieczne okazuje się jej dopasowanie pod względem rozmiaru. Odzież robocza nie powinna być zbyt mała, by nie ograniczała ona ruchów pracowników, a także nie powinna być zbyt duża, by nie przeszkadzała im w pracy. Warto więc poświęcić czas i uwagę na wybór odzieży roboczej, a pracownicy z pewnością będą za to wdzięczni i staną się jeszcze efektywniejsi podczas pracy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.